
В бюджетній системі було встановлено два антирекорди. По-перше, податкові надходження до державної скарбниці склали всього близько 1,5 млрд. грн. — так мало податківці в цьому тисячолітті ще не збирали. По-друге, сума відшкодування ПДВ — 7,1 млрд. грн. вперше перевищила суму імпортного ПДВ — 6,5 млрд. грн. У результаті доходи державної скарбниці впали на 40% порівняно з показниками вересня 2008 року. Державний бюджет стоїть на межі колапсу. Недобір податків за підсумками року може перевищити 35 млрд. грн., що призведе до необхідності різкого скорочення державних видатків, у тому числі й соціального характеру.
«У такій ситуації можна звинувачувати і неметких політиків, і світову економічну кризу, — заявив Сергій Тігіпко. — Однак головна причина полягає у вадах податкової системи». Основою наповнення державного бюджету в нас є сплата ПДВ при ввезенні товарів та послуг. Вона хороша тільки тоді, коли імпорт переважає експорт, а країна живе за рахунок накопичення зовнішніх боргів, які пускаються на проїдання.
Криза примусила українську економіку трансформуватися: імпорт товарів народного споживання падає, експорт якщо й не зростає, то знижується меншими темпами, різко скоротилися обсяги зовнішніх запозичень й почали збільшуватися внутрішні заощадження. Ці позитивні тенденції рано чи пізно приведуть економіку України до одужання, але вони ж і вб'ють державний бюджет. Адже надходження від імпортного ПДВ будуть неухильно знижуватися, а кількість заявок на відшкодування ПДВ експортерам зростатиме. На думку Сергія Тігіпка, із ситуації, що склалася, є тільки один вихід — негайна реформа податку на додану вартість з відмовою від відшкодування ПДВ та обкладання цим податком тільки кінцевого споживання всередині країни.
Прес-служба Сергія Тігіпка.