Щоб фінансова криза найменше торкнулася вашого сімейного бюджету, доведеться переглянути перелік власних витрат.

1. Передусім це — чудовий привід нарешті відмовитися від шкідливих звичок. Куріння — дорога звичка. Враховуйте не тільки фактичну ціну пачки цигарок, а й побічні витрати: ліквідування запаху, хворі зуби та ясна, кашель, бронхіт, виразка шлунку.

2. Не вживати алкоголь. По-перше — дорого! По-друге — страшно. Лікарі стверджують: сьогодні від вживання неякісного спиртного гине людей більше, ніж від інфаркту. Якщо вже й хочеться перехилити чарчину, то краще домашнього вина: виноградного, малинового, яблучного сидру.

3. Нині ліки стали дуже дорогим задоволенням, тож не варто скуповувати піваптеки. Тим паче, що вони не завжди допомагають, а здебільшого шкодять. До лікаря звертайтеся тільки в разі нагальної потреби або для профілактичного огляду. А якщо проблеми незначні — лікуймося народними засобами, не привчаючи організм до сильнодіючих речовин. Робімо трав’яні і фруктові чаї. Якщо вже й витрачати кошти, то на придбання довідника з народної медицини.

4. Їжа. На ній бажано не економити, але дешевше готувати самим, ніж купувати готові страви або напівфабрикати. Ми робимо багато заготовок. «Улітку — покопаєш, взимку — попоїси», — улюблений вислів моєї мами. Заморожуємо суницю, чорницю, малину, смородину, сливу, черешні і вишні, кріп, петрушку і щавель. Усього потроху, щоб взимку освіжити страви.

М’ясо вживаємо не щодня. Купуємо яловичину, вона поживніша і нежирна. В суботу на цілий тиждень варю бульйон. Заморожую у формочках, потім тільки розігріваю. Не лінуємося готувати салати та вінегрети. Це й поживно, і дешевше від магазинних харчів. Набагато простіше, але дорожче піти в магазин і купити ковбаси не вечерю.

Суботу витрачаю на приготування страв на тиждень. Перекручую фарш і розкладаю його у невеликі пакуночки, потім — до морозильника: на котлети, запіканки, зрази. Рибу купуємо морську: в ній більше йоду. Ми її запікаємо з овочами.

5. Косметика. Сучасна косметика — для лінивих. Єдине, що купую, — це парфуми і лак для нігтів. Манікюр і педикюр роблю сама. Замість кремів використовую лід з травами (ромашкою, евкаліптом, щавлією). Щоранку — один кубик. Обтираю обличчя, шию, руки. Для шкіри також корисно використовувати молоко, сметану, сироватку. Навіть магазинна сироватка — гарний тонік для обличчя. Дуже добре мити волосся збитим жовтком. А у воду для полоскання необхідно додати трохи оцту, волосся буде м’яке, шовковисте і блискуче. Якщо маєте бажання надати йому насиченішого кольору, то можна освітлювати його настоєм ромашки, зробити темнішим — мийте настоянкою дубової кори, зеленавий відтінок отримаємо від відвару кропиви.

6. Щодо відпочинку: багато моїх знайомих захоплюються зеленим туризмом. В Україні цей вид дозвілля тільки розвивається, але вже має своїх прихильників. Мої знайомі їздили вже до Карпат і на Полтавщину. Залишилися задоволеними.

7. Транспорт. Ми продали машину і перейшли на велосипеди та громадський транспорт. Дешево й корисно. Всюди, де є можливість, ходимо пішки. Взагалі почали більше рухатися.

8. Одяг. Комбінуйте! Купуйте речі, що доповнюють одна одну. Зміну гардероба роблю поступово, намагаюся вибирати якісні, універсальні речі на всі випадки життя. Ремонт одягу бажано робити самим.

9. Дозвілля. Святкуємо вдома, але добре продумуємо програму. Більше часу проводимо на свіжому повітрі: до кінотеатру чи театру ходимо лише на якісні фільми й вистави.

Але головне — поміркованість в усьому. Економія не має стати самоціллю. Життя тільки одне. Я можу обійтися без необхідного, але іноді не можу, та й чи потрібно обходитися без зайвого. Тому залишайте собі щось для душі.

Ірина МАЛЬЦЕВА,вчителька економіки Ірпінської ЗОСШ № 5.

Київська область.

Мал. Сергія ТЕРЕЩЕНКА.