Українці переплачують за ліки вдев’ятеро

Біля вітрини жінка похилого віку застигла ошелешена. Заводить:

— Господи, що ж це таке, ще недавно ліки від тиску брала по 15 гривень, а сьогодні вони вже більше 20 коштують...

— Чого ви кричите? Я, чи що, у цьому винна? Все дорожчає, і ліки так само. Беріть, коли треба, — дохідливо пояснює ситуацію аптекарка.

Я попросила цитрамон. Запитала, на скільки відсотків подорожчали ліки. Провізор здивувалася. Мовляв, що вам до того! Та ж цитрамон залишився в тій само ціні — 68 копійок.

— То що, вітчизняні препарати не подорожчали? — розпитую далі.

— І на них ціни підняли. Але не на всі, — знехотя бурмоче продавщиця.

— А хто підняв? — продовжую з’ясовувати. — Виробники, постачальники чи аптека?

— Усі! От вам здача з гривні, — мені дають зрозуміти, що розмову закінчено.

Тримаючи в руках омріяну упаковку амподипіну, до мене підходить обурена покупниця. Їй вочевидь треба з кимсь поділитися своїми спостереженнями. Жінка каже: іще донедавна карволдин коштував гривню «з чимось», а нині — 2,57. Та й вітаміни для онука подорожчали майже вдвічі. Я киваю з розумінням. Наостанок співрозмовниця мені бажає: «Не приведи Боже, дитино, працювати на аптеку!».

Однак, судячи з результатів дослідження, котре нещодавно оприлюднив Український інститут суспільного здоров’я, ми всі дружно, так чи інакше, працюємо на аптеку. За цими даними, співгромадяни суттєво переплачують за ліки. Якщо у світовій практиці в середньому націнка на лікарські препарати становить 2—2,5 разу, то деякі групи препаратів, які реалізуються у вітчизняній аптечній мережі, у 9 раз дорожчі за ціни виробника.

Деякі експерти кажуть, що подорожчання ліків було спровоковане ще й виплатами компенсацій Ощадбанку. Багато хто відразу ж поніс ці гроші в аптеку. Купівельна спроможність зросла — ціни піднялися.

За словами керівника бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні Ігоря Поканевича, ВООЗ закликає країни розробляти таку політику, щоб пацієнти мали доступ до якісних, безпечних і дешевих препаратів. Зараз наш МОЗ намагається розробити нову стратегію, новий підхід до цього питання.

Ринок диктує свої умови

— Сьогодні річний оборот фармацевтичного ринку України становить 2,5 млрд. доларів. З них 72% займають імпортні препарати, 28% — вітчизняні. Ліки закордонного виробництва дорожчі. Якщо, наприклад, наш корвалол в аптеці коштує 2 грн., то німецький аналогічний продукт 12 грн., — коментує ситуацію «Голосу України» президент Асоціації фармацевтичних виробників України Петро Багрій. — Ринок диктує нам свої умови. Дорожчає сировина, енергоносії, і це, звісно, позначається на ціні товару. В нас ціни на групу життєво необхідних препаратів (список з більш як 700 найменувань, затверджений Кабміном) регулюються державою. Націнка не може перевищувати 35%. Народ здебільшого лікується українськими ліками — вони дешевші. А от механізмів регулювання цін на імпортний продукт немає. Хоч би як економічно невигідно було українським фармвиробникам, ми готові підписати з Мінохорони здоров’я меморандум і взяти на себе зобов’язання не піднімати ціни на ліки. Але за певних умов: брати участь у розробці нормативно-правових документів, що стосуються розвитку галузі, в розробці стандартів лікування, одержати рівні права з імпортними виробниками і т. д.