Великдень не можна собі навіть уявити без крашанок. Але чому ж яйце стало символом цього християнського свята?
Як стверджує біблійна притча, після вознесіння Ісуса на небо у Рим до тодішнього імператора Тиберія прийшла Марія Магдалина. За звичаєм багатії несли з собою дари властителеві — дорогоцінне каміння, золоті прикраси, заморські килими... Марія Магдалина не мала коштовностей і подарувала імператорові просте біле куряче яйце зі словами «Христос воскрес!».
Імператор здивувався: мовляв, як не може біле яйце стати червоним, так і воскреснути з мертвих неможливо. Та не встиг Тиберій доказати, як яйце на його очах із білого перетворилося на червоне, наче облите кров’ю. Звідси й пішло уявлення про яйце як про символ світу, омитого кров’ю Спасителя і тим самим відродженого до нового життя.
Саме з такими уявленнями у Німеччині, а надто — у Баварії, пов’язують свої давні традиції розмальовування яєць. У приальпійських та гірських селах народні умільці відтворюють на писанках різноманітні біблійні сюжети: приміром, зображення Божої Матері з немовлям та Ісуса Христа. Такі мистецькі твори нерідко стають сімейною реліквією і зберігаються довгі роки.
Ось проста порада для тих, хто хоче скористатися досвідом німецьких писанкарів. Якщо хочете отримати вже готову крашанку-писанку безпосередньо з каструлі, візьміть кілька різнокольорових бавовняних ниток та обмотайте ними яйце. Після варіння ви одержите досить оригінальний, дещо абстрактний малюнок.
Мюнхен.