Про те, що вино вживають із сивої давнини, відомо всім. Чули люди і про бога вина Бахуса. Та мало хто знає легенду про те, як з’явився алкоголь.
Один алхімік з допомогою різних хімічних перетворень хотів одержати золото. Він працював днями і ночами, але марно. Служниця приносила йому їжу, але він усе викидав у посудину. Одного разу звернув увагу, що маса почала бродити. Він запакував її у колби, почав підігрівати на вогні. Закапала чиста прозора рідина. Алхімік її скуштував — і йому стало весело, почувався розкуто. Тоді він почав постійно виварювати цю рідину і так приохотився до неї, що у нього зникли усі інші бажання. Врешті він втратив розум. А люди назвали винайдену алхіміком рідину Аlkohol (алкоголь), що означає «сміх божевільного».
Зловживання алкоголем призводить до алкогольної залежності, тобто до психічного розладу. На думку спадають знамениті рубаї Омара Хайяма: «Вино несе отруту й мед, і рабство, і свободу, ціни вина не знає той, хто п’є його, як воду».
Прислухайтеся до порад, які допоможуть не потрапити в обійми «зеленого змія».
1. Якщо ви не вживаєте алкоголю, він вам не подобається, то і не вживайте!
2. Народна мудрість стверджує: «Не той п’яниця, що п’є, а той, хто похмеляється!» Тому наступна порада — ніколи не похмеляйтеся на другий день, бо розвивається алкогольна залежність, так звана алкогольна абстиненція. Вона призводить до такого захворювання, як хронічний алкоголізм.
3. Вживайте алкоголь не тоді, коли погано, а, навпаки, коли гарний настрій, свято. В противному разі зникає відчуття самозахисту і значно швидше розвивається хронічний алкоголізм, деградація.
4. Якщо після вживання алкоголю з’являється дратівливість, бажання лаятись, агресивність — забудьте про нього, тому що рано чи пізно це закінчиться погано. Якщо поліпшується настрій, самопочуття — це добре. Але знайте міру.
5. Навчіться вживати свою дозу алкоголю. Одному досить 100 грамів горілки, інший вип’є півлітра — і йому ще мало, він перестає контролювати свої вчинки. Умійте вчасно зупинятися, «натискати на гальма», завжди контролюйте кількість випитого.
6. Не вживайте алкоголю під час роботи: робота і алкоголь несумісні.
7. Не пийте за кермом. Якщо потрапите в дорожню пригоду, будете винні в будь-якому випадку. Не вживайте алкоголь в дорозі з незнайомими людьми: вип’єте келих за любов і дружбу, а прокинетеся без копійки грошей у кишені.
8. Не пийте два—три дні поспіль, бо порушується обмін речовин. В нашому організмі є фермент алкогольдегірогенеза, що бере участь у нейтралізації алкоголю. Організм не може виділяти велику кількість цього ферменту, і процес переробки алкоголю зупиняється. Утворюється альдегід. Ця речовина отруйна, вона циркулює в крові і передусім уражає клітини печінки—гепатоцити, також нервові клітини, кору головного мозку. Тому в тих, хто зловживає алкоголем, виникає алкогольний цироз печінки і алкогольна деградація.
Якщо у вас є похмільний синдром — це перша ознака розвитку алкоголізму. В такому разі звертайтеся до фахівців.
Олександр ДОРОФЄЄВ,лікар-психіатр, нарколог.