Одна з перших незалежних профспілок виникла у Дніпропетровську ще майже дванадцять років тому і переросла у Всеукраїнську профспілку працівників науки, виробництва і фінансів. Нині її голова Петро Петриченко ще й президент Всеукраїнського конгресу профспілок — по суті, альтернативи відомій Федерації профспілок України.

Хоч Петро Петриченко міркує інакше. Закономірно, що колишні традиційні профспілки зберігають свої позиції. Однак не випадково і те, що нові та донедавна незалежні знаходять власні прошарки зайнятих чи найнятих у виробництві, для яких учорашні методи захисту їхніх прав та інтересів не годяться. Якщо в державі поволі виникає середній клас, передусім спинається на ноги малий та середній бізнес, то це вже сотні і тисячі людей, котрі потребують, вважає Петро Миколайович, принципово інших гарантій своєї професійної діяльності.

Склалося так, що профспілка науки, виробництва і фінансів спершу на Дніпропетровщині, а потім і в багатьох регіонах України привернула на свій бік загалом понад 120 тисяч приватних підприємців або найнятих ними на роботу. І швидко з’ясувалося, що в цих людей специфічних труднощів і неприємностей хоч відбавляй. Яких саме, стає ясно, коли знати таке: на рахунку Всеукраїнської профспілки Петра Петриченка уже більше 600 виграних справ у судах.

Ось ситуація зі становленням приватного, середнього та малого бізнесу лише у Дніпропетровській області. На даний момент тут майже 16 тисяч малих підприємств. А приватних підприємців ледве не 134 тисячі чоловік. Це означає, що близько 15 відсотків усього працездатного населення регіону зайнято в малому та середньому бізнесі. Та є проблеми. Обласна держадміністрація провела кілька нарад: чому приватники зосереджені переважно у трьох найбільших містах області, а в малих та — особливо — в селах їх майже нема? Або: добре, що практично 50 відсотків зайнятих у приватному секторі займаються торгівлею і побутовими та іншими послугами. Але 26 відсотків у виробничій сфері, тій же переробній чи аграрній, для такої області замало.

Такого висновку дійшли на своїй сесії і депутати обласної ради. Як погодився голова постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку Микола Суганяка, «підприємства малі, а проблеми в них великі». Чи не головна поміж них добре відома — надмірний податковий тиск.

— А я не з чужих слів знаю, що на підприємстві приватної форми власності створити профспілкову організацію практично неможливо, — каже Петро Петриченко. — Роботодавці такі наміри й мають. Звідси численні порушення під час прийому на роботу, узаконення норм виробітку, робочого часу і трудового розпорядку, в оплаті та охороні праці, нарешті — при звільненні найнятих.

Всеукраїнський конгрес профспілок на чолі з Петром Петриченком вважає, що на перехідний період варто законодавчо передбачити обов’язкове профспілкове членство зайнятих у приватному бізнесі.

ВІД РЕДАКЦІЇ. При цій нагоді не можемо промовчати, що саме з профспілкою науки, виробництва і фінансів давно склалися у нас добрі і взаємні стосунки на Дніпропетровщині. Тут за її підтримки уже другий рік поспіль проводиться безпрецедентний, як оцінило місцеве телебачення, конкурс серед листонош області на кращу організацію передплати «Голосу України». Торік п’ятеро поштарок в нагороду за свої старання одержали велосипеди. А цього року Світлана Зуєнко та Олена Линник з Апостолівського району, Людмила Майструк з Павлограда та Світлана Козир і Ірина Чернявська з обласного центру — цінні подарунки, сувеніри і квіти.