* У 56 населених пунктах Токмацького району проживає 20,5 тисячі осіб. Серед них працездатних — 13,8 тисячі. У процесі реформування АПК середньооблікова чисельність працівників сільського господарства зменшилася з 5 до 3 тисяч осіб.
* 12,5 тисячі жителів Токмацького району отримали сертифікати на земельну частку (пай), середній розмір якої становить 7 гектарів. Майже 10 тисяч власників землі передали свої паї в оренду. Дві третини орендодавців — пенсіонери, 3,3 тисячі — ті, що працюють, та безробітні.
* За останній рік кількість орендодавців у районі зменшилася на 824 власники землі. Ці люди вирішили обробляти свої паї одноосібно. Проте нові робочі місця у визначеній кількості на створювалися, і майже всі новонароджені одноосібники стали клієнтами служби зайнятості.
* Нині на обліку в Токмацькому міськрайцентрі зайнятості перебуває більш як 1,5 тисячі колишніх працівників сільського господарства району. З них майже 800 осіб у віці 40—50 років мають сертифікати на земельні паї.
* Через відсутність матеріально-технічної бази для організації обробітку землі лише незначна кількість сільських жителів реєструється в якості підприємців. Селяни не вважають себе зайнятим населенням, адже сільгоспвиробництво має сезонний характер, а «землю взяли, бо давали». При цьому, зареєструвавшись у центрі зайнятості, такі громадяни мають можливість отримувати допомогу: на дітей, з безробіття, малозабезпеченості, субсидії. Щонайменше два роки питання перспективи подальшої зайнятості не цікавлять безробітних селян. Вони втрачають мотивацію до сумлінної праці, пристосувавшись до ведення домашнього господарства, відмовляються від будь-якої можливості одержати додатковий офіційний заробіток. Адже зароблені на громадських роботах кошти бувають значно менші за сумарну допомогу держави за час перебування на обліку у центрі зайнятості, а це може потягти за собою відміну виплат управлінням праці та відділом субсидій.