Дедалі очевидніше, що головною темою на саміті «сімки» буде світова економіка, перспективи якої викликають в очільників провідних держав занепокоєння. Саме ця тема була головною під час переговорів прем’єр-міністра Японії Шіндзо Абе з німецьким канцлером Ангелою Меркель у Берліні та прем’єр-міністром Великобританії Девідом Камероном у Лондоні. Країни «сімки» мають спільно розробити монетарні та фіскальні стимулювання для досягнення «стійкого та сильного зростання світової економіки», заявив Абе під час прес-конференції.
Окрім того, Токіо зацікавлений у створенні зони вільної торгівлі між Японією та ЄС. Абе повідомив, що сторони домовилися про «подвоєння зусиль задля щонайшвидшого завершення переговорів і підписання відповідної угоди» до кінця нинішнього року. За оцінкою Девіда Камерона, угода про ЗВТ принесе тільки британській економіці додаткових 5 млрд. фунтів стерлінгів на рік. До речі, нині загальний обсяг японських інвестицій в цю країну сягнув 38 мільярдів фунтів стерлінгів.
І якщо європейські зустрічі японського прем’єра відбувалися у спокійному робочому режимі, то вже напередодні його переговорів з президентом РФ Володимиром Путіним в Сочі атмосфера почала нагнітатися. Навіть міжнародні агентства вустами своїх московських кореспондентів зазначали, що поїздка Абе в Сочі «стане проривом у зусиллях Росії покінчити з міжнародною ізоляцією». Мовляв, Абе зігнорував застереження США та своїх євросоюзників і таки летить до Сочі. Або: «Японський прем’єр уже готовий навіть змиритися з приналежністю Курил, аби тільки пожвавити діалог і співробітництво з Росією».
На прес-конференції у Лондоні Абе на запитання щодо візиту в Сочі відповідав традиційно: Японія та Росія ось уже 70 років по Другій світовій війні не можуть укласти мирного договору, тому він хоче провести «відверті переговори» з Путіним щодо підписання цього документа. Але... після врегулювання територіального спору стосовно «північних територій».
Як стало відомо телеканалу NHK, Абе справді заготував план співробітництва з Росією у восьми галузях. Також передбачено й співпрацю в розвитку промисловості на російському Далекому Сході. Реалізацію цього плану японська сторона сподівається поєднати з успіхом на перемовинах стосовно мирного договору.
Як воно вийде насправді, на той час, коли писався цей матеріал, не було відомо. Певні припущення можна зробити хіба з коментарів осіб, наближених до російського президента. Зрозуміло, що будь-які економічні пропозиції з боку Японії буде сприйнято на «ура». За словами помічника Путіна Юрія Ушакова, його бос уже хоче запросити японського прем’єра на економічний форум у Владивосток — вочевидь, щоб краще зрозуміти, куди там вкладати інвестиції. А ще після переговорів тет-а-тет планується ширший формат за участі міністрів та очільника компанії «Роснефть». (Як відомо, проти Ігоря Сєчина введено санкції з боку США, а проти компанії — ЄС та США).
А острови? Так, ця проблема «порушуватиметься» на зустрічі в Сочі, зазначив Ушаков, але «питання складне» і його можна розв’язати тільки через налагоджування «більш глибокого партнерства між Росією та Японією».
Тобто не зараз, і не відомо коли.
Токіо.