Парламент Японії ухвалив закон про валютне регулювання, в якому криптовалюту, зокрема біткоїн, визнано платіжним засобом. Із 1 квітня «цифрові гроші» виконують у країні функцію валюти. Водночас офіційною грошовою одиницею залишається єна.
Криптовалютою можна буде розраховуватися за всі покупки на території Японії. Однак легалізація її має обмеження: розроблено спеціальні вимоги до кібербезпеки, операційної діяльності, біржі біткоїн повинні дотримуватися нормативів щодо капіталу, щорічно звітувати перед регулятором. Закон передбачає вимоги, які перешкоджатимуть легалізації незаконно одержаних грошей. Біржі також зобов’язали навчити співробітників роботі з біткоїном.
Водночас поки що не розв’язано низку проблем, пов’язаних із функціонуванням нового засобу платежу, зокрема, що стосується оподаткування та обліку операцій, пов’язаних з використанням біткоїну. Через півроку Рада з аудиторських стандартів має підготувати перелік правил поведінки щодо цього. У зв’язку з набуттям чинності новим законом японські банки прискіпливіше займуться тестуванням технології блокчейн, на основі якої створюються нові криптовалюти. Асоціація японських банків має намір уже за рік створити нову платформу для проведення відповідних тестів. Усе дії відбуватимуться за підтримки Банку Японії та Агентства фінансових послуг.
За оцінками дослідницького інституту Fujі Chіmera, обсяги використання криптовалюти в Японії в 2015 році становили 185 млрд. єн (1,67 млрд. доларів). Однак до 2020 року цей показник може зрости до трильйона єн, стверджує Nіkkeі. Найбільш перспективним вважають ринок мобільних платежів в онлайн-магазинах, а також оренду предметів та послуг, які можна одержати через електронні системи обробки даних.
Біткоїн поки що залишається платіжним інструментом із передоплатою. Однак експерти переконані: легалізація біткоїна приведе до змін і в інших законодавчих актах, що розширить можливості валюти.
Ніна БАЛИКОВА.
Токіо.
ДОВІДКОВО
Біткоїн (Bіtcoіn) — найпопулярніша нині конвертована віртуальна валюта. Операції з нею проводяться безпосередньо між користувачами. Фактично це програмний онлайн-код, що не регулюється жодною країною чи банківським органом, він здатний гарантувати анонімність людини чи групи осіб, що здійснюють купівлю-продаж. Сьогодні у світі існує майже 600 криптовалют, однак біткоїн утримує лідерські позиції. На початку березня високий попит на нього підняв ціну одного біткоїна до 1250 доларів. В Україні віртуальна валюта не «легалізована». Голова Ради НБУ Богдан Данилишин зазначав, що Нацбанк України вивчає досвід впровадження інноваційних продуктів на ринку платежів і відстежує політику центральних банків та державних установ інших країн для того, щоб врегулювати питання віртуальних валют.