Малюнок Олексія КУСТОВСЬКОГО.
З такою ініціативою виступила група народних депутатів, які представляють у парламенті фракцію «Європейська солідарність» та деякі інші фракції. Відтак, 11 квітня у Верховній Раді зареєстровано проект змін до деяких законів щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах та заборони відтворення музичної продукції походження держави-агресора (№ 7273).
Як зауважують самі ініціатори законопроекту, його мета – створити умови для рівномірного наповнення ефіру вітчизняних радіостанцій музичними творами українських авторів та виконавців протягом всього ефірного часу. Водночас, законотворці мають намір збільшити частку пісень українською мовою та заборонити контент, який походить із держави-агресора.
«Події останніх років прямо вказують на зв'язок між обсягом використання української мови в публічному просторі й рівнем сепаратистських настроїв населення, сприйняття ним інформаційних атак і маніпуляцій з боку росії», – наголошується в пояснювальній записці, яка супроводжує законопроект. Парламентарії також акцентують на тому, що слухацькою аудиторією музичних радіостанцій переважно є молоді люди, а тому саме в цих ефірах поширення української має особливе значення.
Нині українці перебувають у глибокому шоці від побаченого й пережитого протягом майже двох місяців війни, наголошують народні депутати. А звірства, вчинені в Ірпені, Гостомелі та Бучі, а також в інших містах та селах нашої країни, руйнують всі міфи про «велику російську культуру», запевняють вони. «Ми вже переконались остаточно, що російські фільми та музика несуть ядовиті програми поведінки, отруєні цінності, та садистські меседжі», – кажуть законотворці. Саме тому вони й пропонують створити закон про квотування української музики в радіоефірі музичних радіостанцій та музичних телеканалів на рівні не менш як 50 відсотків ефірного часу. Для цього мають намір вдосконалити закон про квоти 2016 року. Його помилки призвели до можливості маніпуляцій деякими радіостанціями і як наслідок – саботажу закону про квоти. Цікаво, що серед авторів законопроекту № 7273 є прізвище і Вікторії Сюмар, яка в 2016 році очолювала парламентський Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики й виступала чи не найбільш активним лобістом закону про мовні квоти на радіо та телебаченні. Тоді законопроект нещадно критикували і доводили, що заповнити ефіри хоча би на третину українським контентом нереально.
Нині ж пропонується змінити статтю 9 закону про телебачення і радіомовлення й запровадити квоту – 50 відсотків музичних творів українською мовою для радіостанцій та музичних телеканалів. А до прикінцевих положень закону про культуру мають намір додати нову статтю такого змісту: «На період до визволення всіх окупованих українських територій та припинення агресії з боку російської федерації заборонити на території України відтворення аудіовізуальних творів у виконанні громадян і резидентів держави-агресора на радіо, телебаченні, у розважальних закладах, у громадському транспорті (у комунальних та приватних перевізників), закладах освіти, закладах культури та відпочинку, готельного та ресторанного бізнесу, кінотеатрах, громадському просторі тощо».
Уже 13 квітня фахівці Головного науково-експертного управління апарату Верховної Ради в своєму висновку висловили низку зауважень до цього законопроекту. А 20 квітня в парламенті зареєстровано альтернативний законопроект щодо підтримки національного музичного продукту та обмеження публічного використання музичного продукту держави-агресора (№ 7273-1). Серед його ініціаторів – представники фракції «Слуга народу», а також Перший заступник Голови Верховної Ради Олександр Корнієнко. Автори цього законопроекту наголошують на тому, що «музичний продукт держави-агресора може впливати на сепаратистські настрої населення, створюючи ілюзію привабливості російської ідентичності, наявності спільних інтересів, відмінних від інтересів решти населення України, породжуючи ціннісно-ідентичнісні суперечності». Такі продукти часто по своїй суті були інформаційними спецопераціями, спрямованими на послаблення нашої держави, наголошують народні депутати.
Натомість, зауважують вони, в умовах військового вторгнення РФ на територію України, в суспільстві значно посилився запит на музичні твори з текстом державною мовою. Світогляд багатьох українців змінився, відбулася переоцінка цінностей, які існували в довоєнний час. Сьогодні українська музика допомагає впоратись із емоціями та піднімати бойовий дух.
Автори законопроекту № 7273-1 пропонують повністю та безстроково заборонити публічне виконання, показ, демонстрацію, сповіщення фонограм, відеограм та музичних кліпів, що містять виконання музичного недраматичного твору з текстом, здійснені громадянами рф або вироблені фізичною чи юридичною особою – резидентом рф. Утім, така заборона не поширюватиметься на виконавців (співаків), які публічно та відкрито засудили російську агресію проти України. Таких виконавців буде включено до спеціального переліку згідно з процедурою, визначеною Міністерством культури, спільно з СБУ. У висновку Головного науково-експертного управління до законопроекту № 7273-1 також висловлено низку зауважень.
Нині в ефірі радіостанцій і без додаткових законодавчих ініціатив лунає лише українська патріотична музика. Утім, війна не триватиме вічно й було би добре, якби тоді, коли суспільна пам’ять почне стирати звірства, вчинені рашистськими окупантами, на сторожі українського контенту вже стояв закон. А для цього народним депутатам доведеться таки визначитися і підтримати котрийсь із зареєстрованих в парламенті законопроектів.