Це свято було започатковане з метою збереження мовного та культурного розмаїття, а також захисту мов, які перебувають під загрозою зникнення. Його встановлення стало важливим кроком у міжнародному русі за підтримку рідних мов та мовних прав народів.

Ідея відзначати День рідної мови виникла після трагічних подій, що сталися 21 лютого 1952 року в місті Дакка, яке на той час було частиною Пакистану (нині столиця Бангладеш). Студенти та активісти вийшли на мирну демонстрацію, вимагаючи надання бенгальській мові статусу офіційної поряд із урду. Пакистанська влада жорстоко придушила протест, внаслідок чого загинули кілька студентів. Ці події стали символом боротьби за мовні права та національну ідентичність.

У 1999 році Генеральна конференція ЮНЕСКО проголосила 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. А вже у 2002-му Генеральна Асамблея ООН підтримала цю ініціативу, закликавши всі країни сприяти збереженню та розвитку мовного різноманіття.

На сьогодні у світі понад 7 000 мов, проте приблизно 40% з них перебувають під загрозою зникнення. Основні причини цього — глобалізація, асиміляція, зростання впливу домінантних мов та урбанізація. Зникнення мови означає втрату культурної спадщини, традицій, усної історії та самобутності народу. Саме тому відзначення Міжнародного дня рідної мови спрямоване на підтримку багатомовності та міжкультурного діалогу, захист мов, що опинилися під загрозою, заохочення вивчення рідної мови серед молоді, розвиток мовної політики в різних країнах світу.

Для України питання рідної мови має особливе значення, адже протягом багатьох років українська мова зазнавала утисків і русифікації. Проте з набуттям незалежності в 1991 році почалося активне відродження української мови в освіті, культурі, медіа та офіційному діловодстві. Мова — це не тільки засіб комунікації. Це — основа національної ідентичності, вияв громадянської позиції, простір нашої свободи та гідності. В умовах повномасштабної війни кожен українець відчув, що мова має значення. Сьогодні зі зброєю в руках Збройні Сили України героїчно захищають не лише територіальні кордони нашої країни, а й право кожного громадянина вільно спілкуватися рідною мовою. В протидії російському окупанту наша мова об’єднала мільйони українців і всередині країни, й за кордоном. В Україні налічується понад 130 національних меншин — носіїв 79 мов. Є також і мови, які перебувають на межі зникнення: зокрема, два діалекти ромської мови, кримчацька, урумська мови, а також галицький діалект караїмської.

«Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову», — писала Ліна Костенко.

Цього дня набуває особливого сенсу заклик: любіть, плекайте і поважайте рідну мову! Українська мова — одне з найцінніших надбань, яке залишили нам наші пращури. В умовах спротиву українців повномасштабному російському вторгненню за українську мову, за національну ідентичність та право бути господарями на своїй землі борються кращі сини та доньки країни. Мова є потужною рушійною силою, яка об’єднала українців і весь світ та веде до Перемоги України.

Міжнародний день рідної мови — це не лише нагадування про важливість мовного розмаїття, а й заклик до захисту мовної спадщини кожного народу. Мова є основним носієм культури, традицій та ідентичності, тому її збереження є важливим завданням і для окремих націй, і для всього людства.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.