Заступник голови Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Тарас Тарасенко зустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Хорватія в Україні Аніцею Джамич. Переговори відбулися в Посольстві Республіки Хорватія в Україні.
Заступник голови Комітету висловив щиру подяку Хорватії за всебічну підтримку України в умовах війни. Окремо він відзначив внесок Хорватії у формування та реалізацію ветеранської політики, а також допомогу в організації міжнародного спортивного заходу Invictus Games, де українські захисники та захисниці здобули 32 медалі: 12 золотих, 11 срібних і 9 бронзових.
Тарас Тарасенко також наголосив на важливості активного обміну досвідом між Україною та Хорватією у сфері ветеранської політики, зважаючи на те, що Хорватія у 1991—1995 роках також пережила військову агресію та боротьбу за незалежність.
Надзвичайний і Повноважний Посол Хорватії в Україні Аніца Джамич наголосила, що для глибшого розуміння процесів розбудови ветеранської політики в країнах ЄС і НАТО слід передусім звернутися до хорватського досвіду, адже природа війни в Хорватії багато в чому схожа на боротьбу України за незалежність.
Пані Посол зазначила, що в Хорватії не використовується термін «ветеран», натомість застосовується поняття «захисник», оскільки хорватські воїни обороняли власну державу від зовнішньої агресії — так само, як українські солдати боронять свою країну сьогодні.
Водночас вона зауважила, що однією з помилок Хорватії було те, що повноцінну ветеранську політику почали формувати лише після завершення війни у 1995 році, хоча цей процес варто було розпочати ще під час бойових дій.
Аніца Джамич наголосила, що ключовим аспектом хорватського досвіду у формуванні ветеранської політики є пріоритетність духовної підтримки. Хорвати дійшли висновку, що суто психологічна чи психіатрична допомога не завжди є достатньо ефективною та не забезпечує повного зцілення людини. Саме тому в Хорватії важливу роль у процесі відновлення ветеранів відігравала католицька церква та священники, які надавали моральну й духовну підтримку.
Цікавим є досвід Хорватії у сфері реінтеграції ветеранів після завершення війни. Ветерани-захисники мали вибір: отримувати високу пенсію або продовжувати працювати через спеціальні програми працевлаштування.
Практика показала, що серед тих, хто обрав пенсію, часто спостерігалися прояви соціальної ізоляції та девіантної поведінки. Багато з них не змогли повноцінно адаптуватися до цивільного життя та трудової діяльності.
Натомість захисники, які вирішили продовжити працювати, поділилися на дві категорії. Найкращі результати у відновленні та реінтеграції в суспільство продемонстрували ті, хто зайнявся бізнесом та фізично активною діяльністю. Водночас ветерани, які обрали офісну чи бюрократичну роботу, стикнулися з труднощами у процесі адаптації.
Хорватський досвід свідчить, що ключовими чинниками успішного відновлення та повернення ветеранів до мирного життя є фізична та духовна активність. Аніца Джамич також високо оцінила законопроєкт про ветеранське підприємництво за реєстр. № 10258, який наразі опрацьовується у Комітеті до другого читання.
Під час зустрічі пані Посол розповіла про ініціативи, які Хорватія впроваджує в Україні для підтримки ветеранів. Зокрема, група хорватських фахівців, серед яких є ветерани, співпрацює з українським реабілітаційним центром UNBROKEN. Вони організовують спеціальні групи ветеранів, які займаються дайвінгом — цей вид активності сприяє відновленню після травм війни, допомагає відволіктися та повернутися до повноцінного життя.
Аніца Джамич підкреслила, що українське суспільство має усвідомлювати: захисники, які боронили державу, є невід’ємною частиною її майбутнього. Вони втілюють цінності, що визначатимуть подальший розвиток української нації.
На завершення зустрічі сторони домовилися продовжувати активний обмін інформацією та досвідом, а також сприяти подальшій співпраці у сфері формування й реалізації ветеранської політики в Україні.
Пресслужба Верховної Ради України.