А також – члени комітетів із закордонних справ, європейських справ, з питань оборони парламентів держав-членів ЄС і НАТО, Європейського Парламенту.
Члени делегації були присутніми на пленарному засіданні Верховної Ради України, мали зустріч з Головою Верховної Ради та головами комітетів Верховної Ради.
Делегація за підсумками свого візиту ухвалила Заяву:
Заява United for Ukraine, 24-25 лютого 2025 р
Ми, представники міжнародного парламентського об’єднання United for Ukraine, члени комітетів із закордонних справ, європейських справ, з питань оборони парламентів держав-членів ЄС і НАТО, Європейського Парламенту, під час візиту солідарності до України 24-25 лютого 2025 року у знак непохитної відданості у підтримці України та її народу:
Ще раз підтверджуємо нашу рішучість використати всі можливі засоби для припинення неспровокованої, незаконної, терористичної та невиправданої агресивної війни Росії проти України, незаконної окупації нею українських регіонів із грубим порушенням норм міжнародного права та прав людини, спрямовану на знищення української державності та українського народу, а також для стримування військової агресії Росії проти Європи, ми ніколи не визнаємо незаконних спроб Росії анексувати частини території України, повністю підтримуючи прагнення України захистити себе та відновити свій суверенітет і територіальну цілісність у межах міжнародно визнаних кордонів.
Застерігаємо, що підхід адміністрації Трампа у прагненні миру через поступки, незалежно від їх ціни та умов, підриває суверенітет України, безпеку Європи та демократичні цінності, які є основою трансатлантичного альянсу з часів закінчення Холодної війни. Будь-яка угода про припинення вогню чи мир, укладена без участі України та європейських союзників – та, яка не гарантує суверенітет і територіальну цілісність України, не містить чітких зобов’язань щодо безпеки у разі їх порушень з боку Росії та підриває європейську систему безпеки, побудовану на основі НАТО та ЄС – не принесе миру, а лише заохотить Росію та збільшить ймовірність подальшої агресії та війни. Відсторонення України та європейських союзників від переговорів призведе до розколу трансатлантичного альянсу, послабить здатність Європи реагувати на майбутні загрози та підірве стримувальний потенціал НАТО, що в кінцевому підсумку сприятиме подальшій авторитарній агресії в усьому світі та завдасть шкоди національним інтересам США. Така угода як за своїм змістом, так і за способом її укладення суперечитиме загальновизнаним нормам міжнародного права.
Закликаємо Європу разом з Україною та її демократичними союзниками взяти на себе провідну роль у забезпеченні перемоги України та її довгострокової безпеки, заповнюючи прогалину, залишену Сполученими Штатами. Занадто довго Європа залишалася в тіні лідерства США, розділена у своїй стратегії та нерішуча у наданні необхідних ресурсів і підтримки для оборони Україну. Немає часу скаржитися чи нарікати на недемократичний відхід адміністрації Трампа від трансатлантичного альянсу - Європа має вжити сміливих заходів вже зараз з метою захисту свого майбутнього. Сполучені Штати та Росія поважають лише силу, і Європа забезпечить своє місце за столом лише тоді, коли сама стане сильною. Тому, всі європейські держави повинні негайно збільшити свої оборонні витрати щонайменше до 3% ВВП і вжити рішучих кроків для посилення своїх оборонних можливостей і співпраці. Це включає зміцнення європейської оборонної промисловості шляхом спільних закупівель, промислового співробітництва та інвестицій у військові технології нового покоління, забезпечуючи здатність Європи підтримувати власні потреби в безпеці. Жодних варіантів, таких як оборонні облігації чи виключення оборотних витрат з бюджетних критеріїв ЄС, не повинно бути розглянуто. Це про майбутнє Європи: якщо ми зазнаємо невдачі зараз - не залишиться ні вільної України, ні об’єднаної Європи, яку потрібно захищати [1].
Погоджуємося, що ключове завдання на даному етапі – зробити воєнні та економічні втрати для Росії нестерпними. Тому ми маємо примножувати наші зусилля для допомоги Україні у протистоянні Росії у всіх можливих сферах. Підхід «Мир через силу» в продовження Української формули миру та Плану перемоги Президента Зеленського є єдиним шляхом до забезпечення справедливого, всеосяжного та стійкого миру для України та Європи, необхідно посилювати Україну у військовій, фінансовій, гуманітарній, юридичній, економічній та політичній сферах, надаючи їй надійні довгострокові гарантії безпеки на шляху до ЄС та НАТО. Підкреслюємо необхідність розробки спільного українсько-європейсько-американського плану щодо подальших кроків для створення умов справедливого і тривалого миру на європейському континенті.
Закликаємо міжнародну спільноту прискорити надання військово-технічної допомоги Україні шляхом забезпечення системами протиповітряної оборони (особливо Patriots, IRIS-T і SAMP/T), ПЗРК, артилерійськими системами, великокаліберними артилерійськими боєприпасами, снарядами, ракетами великої дальності, бронею, системами радіоелектронної боротьби, інженерним обладнанням та засобами розмінування, а також безпілотниками, у тому числі тих, які здатні перехоплювати Шахеди та інші ударні безпілотники; закликаємо зняти всі обмеження, відповідно до міжнародного права, на використання зброї, що постачається в Україну, для ударів по законним військовим об’єктам на території Росії, включаючи скупчення російських військ і техніки, військовим аеродромам, складам зброї, логістичним центрам та нафтопереробним заводам, оскільки це є невід’ємним правом України на самооборону; підтримуємо розширення інструментів ЄС для закупівлі оборонного обладнання у держав-членів та України для задоволення цих потреб; закликаємо вжити всіх необхідних заходів для якнайшвидшого запуску Фонду допомоги Україні в рамках Європейського фонду миру та забезпечити його ефективне функціонування для належної реалізації спільних зобов’язань ЄС щодо продовження військової підтримки України в короткостроковій та довгостроковій перспективі; наполягаємо на належній підготовці українських військовослужбовців у рамках Місії військової допомоги ЄС, а також у межах ініціативи з підготовки та оснащення українських бригад; заохочуємо співпрацю з українським оборонно-промисловим комплексом, включно із створенням спільних підприємств, залученням інвестицій, локалізацією виробництва в Україні та прямими закупівлями оборонної продукції для України безпосередньо в українських виробників, у тому числі за рахунок використання доходу від заморожених російських активів.
Закликаємо до конкретних дій у 2025 році щодо використання заморожених російських активів, уникаючи затримок, які посилюють відчуття безкарності Росії, необхідно, наприклад, розробити правові механізми, які виходять за межі лише використання доходу і дозволяють повну конфіскацію російських активів для оборони та відбудови України; підтримуємо створення довгострокового фінансового механізму, що виходить за рамки механізму Ukraine Facility для підтримки оборонної промисловості України, її економічної стійкості та відновлення після 2027 року.
Визнаючи глибоку відданість українського народу демократичним перетворенням і змінам, підтримуємо взаємопідсилюючий характер майбутнього членства України в ЄС і НАТО; закликаємо прискорити переговори про вступ України до ЄС під час головування Польщі в Раді ЄС, зокрема, шляхом відкриття Кластера 1 «Основи процесу вступу до ЄС (Fundamentals)», Кластера 2 «Внутрішній ринок» та Кластера 6 «Зовнішні відносини» під час польського головування, а також якнайшвидшого відкриття інших кластерів у 2025 році, підтримуємо розробку плану для прискорення вступу України до ЄС із визначенням передбачуваної дати вступу, за умови її готовності; також наголошуємо на необхідності формування консенсусу серед членів Альянсу щодо запрошення України до НАТО, оскільки ми впевнені, що її членство значно зміцнить безпеку Альянсу, запобігатиме подальшій ескалації конфронтації та сприятиме встановленню стійкого миру в Європі.
Вітаємо екстренну та гуманітарну підтримку з боку ЄС енергетичному сектору України та закликаємо до подальшої допомоги в умовах постійних атак на енергетичну та цивільну інфраструктуру України.
Наголошуємо на необхідності розширення та посилення санкцій, доки Росія не припинить свою агресію та не виведе всі свої війська з усієї території України, підтримуємо повну відмову від російського викопного палива, зокрема, шляхом заборони експорту ЗПГ, зменшення залежності від російських ядерних технологій, обмеження діяльності «Росатома», посилення контролю за ціновою межею на нафту, посилення морського нагляду ЄС та реагування, а також притягнення до відповідальності російського «тіньового флоту», закликаємо до запровадження нових заходів для скорочення доходів, які фінансують загарбницьку війну Росії проти України, зокрема, поширивши санкції на інші ключові сектори російської економіки (металургію, ІТ, фінансовий сектор), запровадивши персональні санкції щодо осіб, пов’язаних з російською військовою промисловістю, прокремлівських пропагандистів та осіб, причетний до примусової депортації українських дітей; застосування санкцій до суб'єктів, причетних до обходу санкцій. Закликаємо ЄС запобігти скасуванню або блокуванню санкцій окремими країнами-членами, які порушують фундаментальні цінності ЄС.
Підтримуємо зусилля України щодо притягнення Росії, її політичного та військового керівництва та їхніх спільників до відповідальності за злочини, скоєні відповідно до міжнародного права в Україні або проти неї, зокрема, за злочин агресії, величезну шкоду, заподіяну фізичним особам, організаціям і державі Україна, в тому числі через створення Спеціального трибуналу з розгляду злочинів агресії проти України, Комісії з позовів для України та нових категорій у Реєстрі збитків для України. Ми засуджуємо продовження незаконного вивезення та депортації українських дітей Росією, включаючи їх незаконне усиновлення російськими громадянами, примусову паспортизацію та мілітаризацію.
Ми посилюватимемо нашу підтримку Україні, щоби вона зайняла позицію сили, створюючи умови для досягнення справедливого і тривалого миру. Ми прагнемо миру, який гарантує інтереси України та забезпечується міцними та стійкими гарантіями безпеки, зокрема, шляхом розгортання військових сил на території України, доки вона не стане повноправним союзником НАТО. Справедливий і тривалий мир в Україні є необхідною умовою міцної трансатлантичної безпеки.
[1] Уся військова підтримка на рівні ЄС враховуватиме конкретні інтереси безпеки та оборони певних держав-членів ЄС
Прес-служба Апарату Верховної Ради України