Відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій

Під головуванням очільника Комітету Сергія Бабака відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.

Під час засідання народні депутати України — члени Комітету розглянули контрольне питання «Щодо оновлених підходів до підручникотворення з метою забезпечення якості підручників та навчальних посібників для здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників та їх вчасної доставки до закладів загальної середньої освіти». За наслідками розгляду Комітет надав низку рекомендацій та пропозицій Міністерству освіти і науки України.

Розглянувши та обговоривши проєкт закону України «Про стимулювання економічного розвитку галузі рибного господарства» (реєстр. № 12384 від 08.01.2025), народні депутати України — члени Комітету одностайно прийняли рішення рекомендувати Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики під час опрацювання законопроєкту реєстр. № 12384 самостійно визначитись щодо зазначеного законопроєкту під час голосування на своєму засіданні з урахуванням висловлених зауважень і пропозицій Комітету.

Наостанок було розглянуто декілька кадрових та поточних питань.

Проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виїзду з України окремих категорій громадян на навчання» (реєстр. № 12361 від 26.12.2024) та контрольне питання «Про оновлення персонального складу наукової ради Національного фонду досліджень України відповідно до статті 54 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» були зняті з розгляду.

Прийнято Закон України «Про внесення зміни до статті 6 Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо визнання результатів навчання, здобутих громадянами України за кордоном»

26 лютого 2025 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення зміни до статті 6 Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо визнання результатів навчання, здобутих громадянами України за кордоном».

Закон надає повноваження Уряду затвердити єдиний порядок визнання результатів навчання, здобутих громадянами України шляхом формальної та/або неформальної освіти у суб’єктів освітньої діяльності, розміщених за кордоном (крім держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом), який спростить механізм визнання таких результатів навчання, а також сприятиме захисту їхніх прав на повну загальну середню освіту та їхньому поверненню в Україну.

Прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання закладами освіти реабілітаційних послуг (реабілітаційної допомоги)»

25 січня 2025 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання закладами освіти реабілітаційних послуг (реабілітаційної допомоги)».

В умовах російської агресії багато військовослужбовців повністю чи частково втратили зір і/або слух.

Система спеціальних закладів освіти вже давно має методики, кваліфікованих працівників, сучасне обладнання і технології тощо, за допомогою яких вони здатні надавати реабілітаційні послуги (реабілітаційну допомогу) таким військовослужбовцям.

Прийнятий Закон України дає право зазначеним спеціальним закладам освіти, зокрема спеціальним школам, надавати такі реабілітаційні послуги (реабілітаційну допомогу) не лише особам з особливими освітніми потребами, які здобувають освіту в цих закладах освіти, а й нашим військовослужбовцям, ветеранам, особам, які мають заслуги перед Батьківщиною, тощо.

Оновлена аудиторія та укриття з’явилися у Поліському університеті завдяки сприянню ТОВ «Сі-Ен-Ейч Індастріал Україна»

У Поліському національному університеті презентували оновлену навчальну аудиторію на Факультеті інженерії та енергетики, а також укриття — сучасний та комфортний простір у підвальній частині одного з корпусів, де студенти та викладачі зможуть перебувати у період загроз та сигналів «повітряної тривоги», а також проводити заняття.

Це зроблено за сприяння компанії «Сі-Ен-Ейч Індастріал Україна», яка підтримує заклади вищої освіти у прагненні ставити кращими, забезпечуючи належні умови для проведення навчального процесу з дотриманням безпекових норм, що особливо актуально, зважаючи на реалії сьогодення.

Ректор разом із гостями відвідали й оновлене укриття. Там вдалося відремонтувати комунікації, основне приміщення, коридор, що веде до нього, санвузол. Усередині встановили обладнання, м’які меблі, тенісний стіл, навчальні стенди. Яскравий дизайн, переконані в університеті, точно припаде до смаку молоді.

Більше — на сайті МОНУ.

Мінцифри: Україна приєднується до глобальної освітньої ініціативи «100 мільйонів учнів»

В умовах війни українці змушені адаптуватися до нових реалій, опановувати сучасні навички та шукати нові кар’єрні можливості. Український фонд стартапів (USF) оголосив запуск глобальної освітньої ініціативи «100 мільйонів учнів» — безоплатного навчання для українців.

Перший курс уже доступний українською, а учасники можуть отримати міжнародно визнані сертифікати для нових кар’єрних перспектив. Програма передбачає три рівні сертифікації для слухачів із різним рівнем підготовки.

Головний курс охоплює 19 ключових тем, зокрема:

- штучний інтелект;

- стратегічне планування;

- прозорість та інтелектуальна власність;

- формування команди для розвитку бізнесу.

Уряд розподілив 227,5 млн грн на протипожежну безпеку в школах та військових ліцеях

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про розподіл 227,5 млн грн субвенції на заходи з протипожежного захисту в закладах загальної середньої освіти, зокрема військових ліцеях.

Фінансування отримають 455 закладів освіти, серед яких:

- 17 військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв та ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою,

- 438 шкіл, що беруть участь в експериментальному проєкті із посилення безпеки у ЗЗСО.

Субвенцію спрямовано в такі області: Вінницьку, Волинську, Дніпропетровську, Житомирську, Закарпатську, Запорізьку, Івано-Франківську, Київську, Кіровоградську, Львівську, Миколаївську, Одеську, Полтавську, Рівненську, Сумську, Тернопільську, Харківську, Хмельницьку, Черкаську, Чернівецьку, Чернігівську, а також місто Київ.

3793 заклади освіти зазнали бомбардувань та обстрілів, з них 365 повністю зруйновано

Станом на 23 лютого 2025 року 3428 закладів освіти пошкоджено та 365 зруйновано повністю — про це повідомляють на ресурсі Міністерства освіти і науки України.

Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.

До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.

Національний фонд досліджень України оголошує новий конкурс проєктів «Наука для зміцнення обороноздатності і національної безпеки України»

Метою конкурсу є відбір проєктів для надання колективних грантів на виконання прикладних наукових досліджень або розробок, спрямованих на створення нового науково-технічного продукту (нових матеріалів, пристроїв, технологій, програмних продуктів тощо), підготовленого до впровадження на підприємствах України.

За своєю тематикою проєкти, що подаються на конкурс, мають відповідати щонайменше одному з пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки, визначених

Законом України «Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки», а також — одному з перелічених в умовах конкурсу тематичних напрямів.

Конкурс орієнтований на отримання практичного результату у вигляді нового або істотно вдосконаленого матеріалу, пристрою, технології, програмного продукту тощо.

Виконання проєктів передбачається у 2025—2026 роках.

Термін подання заявок: з 3 березня по 1 квітня 2025 року.

Оголошено конкурси на здобуття стипендій Президента України для молодих вчених, стипендій НАН України для молодих вчених та проведення атестації стипендіатів Президента України, стипендіатів НАН України

Національна академія наук України оголошує конкурс на здобуття стипендій Президента України для молодих вчених та конкурс на здобуття стипендій НАН України для молодих вчених. Також проводиться атестація стипендіатів Президента України і стипендіатів НАН України.

Науковим установам НАН України до 20 березня 2025 року необхідно подати до відповідного відділення НАН України (науковим установам при Президії НАН України — до Комісії по роботі з науковою молоддю НАН України) матеріали на претендентів, а також звіти про результати наукової роботи молодих вчених та стипендіатів.

Більше про умови — на сайті НАНУ.

Оксана Кісь очолила Національний фонд досліджень України

Кабінет Міністрів України призначив Оксану Кісь головою Національного фонду досліджень України. Відповідне рішення закріплене у розпорядженні № 158-р.

Вона розпочне виконання обов’язків 8 березня 2025 року та обійматиме цю посаду до 18 квітня 2027 року.

Оксана Кісь — знана українська науковиця, історикиня та антропологиня, доктор історичних наук. Працює провідною науковою співробітницею Інституту народознавства НАН України, є президентом Української асоціації дослідниць жіночої історії та співзасновницею Української асоціації усної історії.

Серед її наукових інтересів — українська жіноча історія, феміністська антропологія, гендерні трансформації в постсоціалістичних країнах, усна історія та фемактивізм у сучасній Україні.

З 2019 року Оксана Кісь є членом наукової ради НФДУ, очолює секцію соціальних і гуманітарних наук, а також працювала заступницею голови фонду.

Вітаємо Оксану Романівну з призначенням та бажаємо успіхів на новій посаді!

Держпродспоживслужба та Міжнародний науково-технічний університет імені академіка Юрія Бугая поглиблюють співробітництво у сфері підготовки ІТ-фахівців

Заступник Голови Держпродспоживслужби з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергій Захарін відвідав лабораторію робототехніки та комп’ютерного зору Міжнародного науково-технічного університету імені академіка Юрія Бугая, де поспілкувався з науково-педагогічними працівниками, а також ознайомився з матеріально-технічною базою лабораторії та станом освітнього обладнання.

Ключова тема візиту: обговорення можливостей поглиблення співробітництва між Держпродспоживслужбою та університетом у сфері підготовки ІТ-фахівців.

В університеті здійснюється підготовка фахівців за перспективними напрямами: цифрові технології та цифровізація, електронні комунікації та радіотехніка, інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки та ін.

Відбулося дев’яте засідання Ради правління Обсерваторії з викладання історії в Європі при Раді Європи

Відбулося дев’яте засідання Ради правління Обсерваторії з викладання історії в Європі при Раді Європи, участь у якому взяли Михайло Винницький, заступник міністра освіти і науки України, та Сергій Шкабко, національний координатор від України щодо співробітництва з обсерваторією.

Під час пленарного засідання обговорено стан справ в обсерваторії, прийнято програму діяльності та бюджет на 2025 рік, проведено вибори до Наукової дорадчої ради (SAC) та до Бюро обсерваторії на 2025—2027 роки, заслухано інформацію про стан підготовки тематичних звітів обсерваторії та представлено звіт про комунікаційну діяльність.

Хто працюватиме в 30-й Українській антарктичній експедиції: визначено склад

Затверджено склад ювілейної, 30-ї Української антарктичної експедиції (УАЕ). Команда працюватиме на станції «Академік Вернадський» упродовж року: з березня 2025-го до квітня 2026-го.

У новій експедиції — 13 учасників та учасниць. Зокрема, восьмеро вчених (три метеорологи, три біологи та два геофізики) та п’ять представників команди життєзабезпечення: сисадмін, дизеліст, механік, лікарка та кухарка.

Очолив 30-ту УАЕ досвідчений український полярник, метеоролог Олександр Полудень. Раніше він працював у п’яти річних експедиціях на станції «Академік Вернадський» як озонометрист. Цього разу вперше керуватиме командою і також вивчатиме озоновий шар Землі.
30-та УАЕ здійснюватиме в Антарктиці геофізичні, метеорологічні та біологічні дослідження, а також забезпечуватиме роботу станції «Академік Вернадський».

Повний поіменний список складу 30-ї Української антарктичної експедиції — на сайті МОНУ.

Президія НАН України присудила премії та грамоти кращим науковцям

Президія Національної академії наук України за підсумками конкурсу 2024 року присудила премії імені видатних учених України, премії НАН України для молодих учених і студентів за кращі наукові роботи, а також відзначила грамотами Президії НАН України молодих учених і студентів закладів вищої освіти.

Більше — на сайті НАНУ.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.