У зустрічі також взяли участь голова Комітету з європейських справ Бундестагу Антон Гофрайтер та членкиня Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва ВРУ Марія Іонова.
Голова Комітету Бундесрату у справах ЄС Вінфрід Кречман запевнив, що позиція Німеччини щодо підтримки України не змінилася. «Ми стоїмо міцно з Україною, а не з російським агресором», – запевнив він.
Голова Комітету з європейських справ Бундестагу Антон Гофрайтер поінформував про прогрес у наданні військової допомоги Україні. Зокрема, вже ухвалене рішення демократичних політсил Німеччини про 3 мільярди євро на 2025-й рік, які на наступному тижні має затвердити парламент. Під час перемовин у Бундестазі також вдалося досягти домовленості про перегляд фінансування оборони, зокрема, зняття обмежень, передбачених «борговим гальмом», що полегшить надання військової підтримки Україні з боку Німеччини. Також німецькі парламентарі змогли розширити рамки цієї підтримки. Від «боргового гальма» будуть звільнені кошти не лише для військової допомоги, а й для безпосередньої оборони Німеччини, включно з кіберзахистом та розвідкою.
«Звісно, ми сподіваємося, що США залишаться надійним партнером у майбутньому, але ми не можемо бути в цьому переконані. Тому нам потрібно більше можливостей. Я сподіваюся, що це сприятиме зміцненню співпраці між нашими спецслужбами», – сказав Антон Гофрайтер. Він пообіцяв і надалі наполегливо працювати задля збільшення допомоги Україні. «Будь ласка, не дякуйте нам за цю підтримку, тому що ми надаємо лише гроші і зброю. Українські воїни борються за нашу свободу та безпеку. Тому це ми маємо вам подякувати. Всі європейські країни мають дякувати Україні за те, що ви боретеся за нас усіх», – сказав голова Комітету з європейських справ Бундестагу.
Члени Комітету з питань інтеграції України до ЄС подякували німецьким колегам з Бундестагу і з Бундесрату за підтримку й допомогу Україні. Голова Комітету Іванна Климпуш-Цинцадзе окремо відзначила багаторічну віддану підтримку Антона Гофрайтера.
«Я хочу висловити нашу найщирішу та сердечну вдячність за особисті зусилля Тоні Гофрайтера, який працював з нами всі ці роки, як голова Комітету з європейських справ Бундестагу. Ми мали привілей отримати його підтримку, його лідерство і почути його виважену оцінку ситуації. І я хочу від імені українських парламентарів сердечно йому подякувати», – сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Голова Комітету також подякувала Бундесрату за ухвалення резолюції на підтримку України до третьої річниці повномасштабного вторгнення росії. Водночас, за її словами, викликає занепокоєння те, що єдність Бундесрату у підтримці України, яка існувала два роки, тепер зменшується. «Це сигналізує, що ми повинні нарощувати наші спільні зусилля для відновлення єдності та зміцнення співпраці всіх демократичних сил, які мають відстоювати свої принципи», – наполягла Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Вона відзначила також важливість для України підписання меморандуму з однією з німецьких оборонних компаній щодо посилення підтримки, включно з наданням Україні ракет ППО.
«Це збереже українські життя, забезпечить кращий захист українського народу та нашої інфраструктури від невпинних нападів росії, яка не демонструє жодного бажання припинити цю війну», – сказала голова Комітету. За її словами, ключ до закінчення війни лежить у Кремлі. Іванна Климпуш-Цинцадзе також переконана, що відмовити зараз Україні у перспективі членства в НАТО буде великою помилкою Заходу.
«Я сподіваюся, ви погодитесь, колеги, що російська федерація не повинна мати жодного впливу на рішення, які ви ухвалюєте щодо європейської безпеки та НАТО. Тому я закликаю вас використати всі можливі інструменти, щоб гарантувати, що Німеччина не слідуватиме за бажаннями росії, яка хоче прибрати шанс України бути частиною трансатлантичного союзу. Таке рішення, насправді, слугувало б запрошенням росії продовжувати цю агресію», – наголосила голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.
Перший заступник голови Комітету Вадим Галайчук наголосив на важливості збереження єдності у протистоянні рф.
«Коли Європа активізувалася і вирішила посилити допомогу Україні, кремль був, м’яко кажучи, наляканий. Це було зрозуміло з їхніх публічних коментарів. Нам потрібно зберегти цей імпульс», – сказав Вадим Галайчук.
За його словами, важливо також продовжувати роботу над євроінтеграцією України.
«Ми маємо чітко дати зрозуміти, що європейська та євроатлантична інтеграція України – як у політичному, так і в оборонному плані – це рішення, що належить нам та нашим партнерам, а не кремлю», – наполіг Вадим Галайчук.
Він висловив сподівання, що невдовзі будуть відкриті перемовини з ЄС за кластерами, над якими зараз працює Україна спільно з європейською стороною.
Заступниця голови Комітету з питань інтеграції України до ЄС Марія Мезенцева-Федоренко наполягла на встановленні справедливості і притягненні до відповідальності винних у злочинах проти України та українського народу.
«Справедливість має бути встановлена. Винуватці жахливих воєнних злочинів, сексуального насильства, викрадення українських дітей, ув’язнення та вбивства наших солдат мають бути притягнені до відповідальності», – сказала Марія Мезенцева-Федоренко.
Вона також зазначила, що всі регіони України – села, селища та міста рішуче підтримують євроінтеграцію.
«Зараз ми впроваджуємо такі програми, як «U-Lead» та інші ініціативи, які підтримує Євросоюз і фінансує уряд Німеччини. Ці програми спрямовані на те, щоб європейська інтеграція відбувалася не лише на національному, а й на регіональному та місцевому рівнях», – сказала Марія Мезенцева-Федоренко.
Прес-служба Апарату Верховної Ради України