Європейський парламент — одна з ключових інституцій Європейського Союзу, що відіграє визначну роль у законодавчому процесі та представляє інтереси громадян ЄС. 19 березня 1958 року відбулося перше засідання Парламентської асамблеї Європейського економічного співтовариства (ЄЕС). У 1962-му цей орган отримав назву «Європейський парламент», а з 1979-го члени ЄП обираються шляхом загального прямого голосування.

Спочатку Європарламент виконував лише консультативну функцію, проте поступово здобув більше законодавчих прав. Нині він є рівноправним учасником законодавчого процесу разом із Радою ЄС та багато важить у бюджетній політиці Євросоюзу. Парламент також контролює діяльність Європейської комісії та має право висловлювати недовіру її складу.
Сучасний Європарламент складається із 705 депутатів, які представляють громадян 

27 країн-членів ЄС. Вони працюють у Брюсселі та Страсбурзі, розглядаючи важливі питання економічного розвитку, захисту прав людини, екологічної політики та міжнародних відносин. ЄП відіграє ключову роль у процесі розширення Євросоюзу, оцінюючи відповідність кандидатів на вступ європейським цінностям та критеріям.

Європарламент почав співпрацювати з Верховною Радою України з 1992 року. У 2014-му Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС, відтоді українська делегація регулярно бере участь у засіданнях Парламентського комітету асоціації Україна - ЄС. Європейський парламент і Верховна Рада України за ці роки побудували довготривалі стосунки у сфері підтримки демократії, засновані на Меморандумі про взаєморозуміння.

Цей Меморандум є унікальним прикладом партнерства завдяки і безпрецедентній формі, і стратегічному характеру. Це перший Меморандум, який Європейський парламент уклав із парламентом країни-партнерки, і цією країною невипадково є Україна. Він був ініційований у 2015 році як потужний символ єдності з Україною після Революції гідності на Майдані, яка вивела країну на її історичний шлях до ЄС.

Меморандум про взаєморозуміння послідовно підтримали три голови Європарламенту та три спікери Верховної Ради. Поновлення Меморандуму про взаєморозуміння відбулося 22 березня 2021 року в Брюсселі.

Після повномасштабного вторгнення рф у 2022 році Європарламент став одним із ключових міжнародних партнерів України, підтримуючи санкції проти агресора, надання військової та фінансової допомоги, а також визнаючи перспективу членства України в ЄС. У лютому 2023 року Європарламент ухвалив резолюцію, яка закликає Євросоюз розпочати переговори про вступ України до ЄС. Це безпрецедентна та видатна демонстрація найпотужнішої підтримки Європейським парламентом українського парламенту та народу України.

Від дня утворення Європарламент залишається важливим майданчиком для вирішення глобальних викликів та формування спільного майбутнього Європи.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.