Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики провів засідання в офісі Українського культурного фонду. За участю представників інституції і Міністерства культури та стратегічних комунікацій України парламентарі розглянули питання: «Підсумки роботи Українського культурного фонду, проблеми нормативно-правового регулювання його діяльності».
Напередодні Фонд відзначив 8 річницю від дня свого заснування. За цей час УКФ вдалось:
— підтримати 2 951 проєкт;
— реалізувати 42 грантові програми зі 108 ЛОТами;
— організувати 100 міжнародних проєктів у 20 країнах;
— аудиторія проєктів сягнула 56 млн осіб;
— 2,2 млрд грн інвестували у культурно-мистецькі проєкти.
«Культура має бути доступною для кожного — незалежно від місця проживання, прізвищ чи зв’язків. Саме з цією метою ми 8 років тому створили Український культурний фонд. Це була справжня культурна революція. Ми змінювали філософію: замість того, щоб влада вручну вирішувала, кого підтримати, ми дали шанс кожному — незалежно від того, в якому селі чи містечку ти живеш. Адже гроші держави мають розподілятися справедливо. Пишаюся тим, що ця інституція забезпечує прозорість у галузі розподілу державних коштів у культурному просторі й донині», — зауважив голова підкомітету з питань культури, ініціатор Закону України «Про Український культурний фонд» Микола Княжицький.
На тому, що УКФ проникає у найменші громади, акцентували всі присутні на засіданні члени Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики. «Під час туристичного туру Тернопільщиною вперше побачила, як УКФ підтримує не лише масштабні, а й локальні ініціативи маленьких громад. Це — основа справжньої культурної ідентичності, особливо під час війни», — зазначила заступниця голови Комітету Євгенія Кравчук.
«Я, як представниця регіону, бачу, що завдяки грантам, які надавав Український культурний фонд, відбулась активізація тих пластів нашого суспільства, які, здавалося б, уже нічим не можна було розворушити. Для мене це є дуже важливим, бо якщо ми говоримо про сенси, про наративи, нам треба активізація різноманітних кластерів нашої великої країни. І, безперечно, вкрай важливо, щоб кошти на це і такі можливості надходили і до Волині, і до Житомирщини, і до Закарпаття, і до Запоріжжя», — зі свого боку наголосила перша заступниця голови Комітету Ірина Констанкевич.
Тепер же Закон «Про Український культурний фонд» потребує змін, переконані у Наглядовій раді та Дирекції Фонду.
«Ми пропонуємо стале фінансування культурно-мистецьких проєктів. Щорічні дискусії — «давати чи не давати, а якщо давати, то скільки» — мають залишитися в минулому. Для цього менеджмент УКФ пропонуватиме закріпити в Законі України «Про УКФ» щорічне фінансування Фонду на рівні не менш як 0,1% від видатків загального фонду Держбюджету за попередній рік. Це не буде чимось надзвичайно новим для нашої сфери, адже схожа можливість уже закріплена для Суспільного мовника», — сказала виконавча директорка УКФ Анастасія Образцова.
Крім того, пропонується збільшення тривалості проєктів, оскільки нині вимоги законодавства не дозволяють УКФ підтримувати довгострокові ініціативи.
За словами народного депутата Володимира В’ятровича, ідея з фіксованим відсотком правильна, але її реалізація буде складною, адже навіть НСТУ, на діяльність якої у держбюджеті передбачено конкретний відсоток, майже ніколи не отримувала повну суму. Як підкреслила Євгенія Кравчук, готуватися до наступного бюджетного року варто заздалегідь, і хоч Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики підтримує всі ініціативи УКФ, сама дискусія має бути ширшою і залучати більше коло експертів. Це дасть змогу якісно проадвокатувати фінансовий запит на проєкти УКФ.
Нині Фонд може задовольнити лише 12-13% від того, що очікує культурна спільнота.
Крім бюджетних коштів, на засіданні обговорили шляхи співфінансування проєктів, зокрема міжнародну співпрацю. Народні депутати запевнили, що готові бути «культурними агентами» для налагодження нових зв’язків і шляхів міждержавної взаємодії культурних інституцій.
З нагоди восьмої річниці привітали експертів УКФ, які сприяють розвитку культури та креативних індустрій. Голова Комітету Микита Потураєв вручив представникам Фонду Подяки Комітету та Грамоти Верховної Ради України, відзначивши роль Фонду для суспільства та висловивши вдячність за ефективну роботу.
Голова Наглядової ради УКФ Наталія Кривда у своєму слові наголосила: «Ключова причина російсько-української війни, і це визнано на рівні ПАРЄ, — культурне стирання, стирання культурної ідентичності. Це поле, де триває війна смислів. І ми маємо в цьому протистоянні бути не пасивним, а надактивним учасником».
Бажаємо УКФ й надалі тримати свій бренд прогресивної та прозорої інституції. Нехай ваша діяльність надихає і митців, і широку аудиторію, створюючи середовище, де цінуються мистецтво, традиції і новаторство.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.