На засіданні Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг під головуванням голови Комітету Андрія Геруса було представлено щорічний звіт Енергетичного Співтовариства щодо виконання Україною своїх зобов’язань у 2024 році. Документ засвідчує значний прогрес нашої країни у реформуванні енергетичного сектору попри складні виклики, спричинені війною.

Директор Енергетичного Співтовариства Артур Лорковський, презентуючи звіт, високо оцінив роботу українських енергетичних реформ. «Ситуація України просто неймовірна, адже її прогрес у впровадженні вимог залишається найкращим серед країн — кандидатів на членство в ЄС, і це вражає на фоні величезних перешкод. Окрім того, подальший потенціал реформ надихає. Я хочу подякувати всім, хто реалізує ці реформи, адже вони роблять вашу країну однією з найбільш просунутих», — сказав Артур Лорковський.

Згідно зі звітом, у 2024 році Україна істотно просунулась у напрямі інтеграції до європейських енергетичних ринків. «Укренерго» стало повноправним членом ENTSO-E, що дало змогу розширити міждержавну торгівлю електроенергією з країнами ЄС. Також впроваджено новий механізм розподілу потужностей із сусідніми державами.

Крім того, були зроблені важливі кроки у сфері декарбонізації. Прийнятий Кліматичний закон, що визначає цілі на 2030 рік і передбачає досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року. Україна також запустила реєстр Гарантій походження електроенергії з ВДЕ, що є важливим інструментом для залучення інвестицій у зелену енергетику.

Особливу увагу у звіті приділено питанням енергоефективності. «Ми бачимо, як Україна змінює підхід до споживання енергії — від впровадження нових стандартів енергоефективності у будівлях до реформування системи теплопостачання», — зазначив Артур Лорковський.

Важливу роль у відновленні енергетичної інфраструктури відіграє Фонд підтримки енергетики України. Завдяки його роботі профінансовано понад 700 контрактів на постачання критично важливого обладнання, відновлено 2 ГВт потужностей, а також встановлено сонячні станції у понад 100 медичних закладах.

Разом із досягненнями у звіті наголошено на необхідності прискорення імплементації європейських норм, завершення реформи газового ринку та подальшого зміцнення енергетичної безпеки України.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.