Парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт № 12283, який би мав врегулювати це питання, однак інвестори заявляють, що чинна редакція проблему не вирішує. Поясніть проблему зі зміною цільового призначення земельних ділянок для проєктів ВДЕ? Які ризики для будівництва зеленої енергетики несе поточна редакція законопроєкту 12283? Яким чином можна прибрати проблему із земельними питаннями, щоб це не гальмувало розвиток ВДЕ? Хто має внести зміни в законопроєкт під час другого читання?

Олександр Голіздра, голова ГО «Ліга Енергетичного Розвитку України»:

«Річ у тім, що до 2025 року  діяв механізм зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до комплексних планів просторового розвитку громад або ж генпланів. Від 1 січня 2025 року зміна цільового призначення земель можлива лише за умови розробки детальних планів територій (ДПТ), узгоджених зі схемами планування районів та регіонів. Однак комплексні плани просторового розвитку не розроблені у більшості територіальних громад, оскільки це вимагає значного часу та фінансування. Крім того, схеми планування районів та областей також відсутні або не оновлені. Таким чином, змінити цільове призначення земельних ділянок станом на сьогодні неможливо, що, своєю чергою, ставить під загрозу розвиток нових ВДЕ-проєктів.

Законопроєктом № 12283 «Про внесення змін до деяких законів України щодо продовження термінів дії документів з планування територій» пропонується дозволити змінювати цільове призначення землі  на підставі детальних планів території. Але тільки за умови, якщо ці плани розроблені на основі схем планування територій району чи області. Це і в подальшому робить неможливим реалізацію цієї норми, оскільки територіальні громади не мають ресурсів для їх розробки.

Профільні асоціації з відновлюваної енергетики закликають внести зміни до деяких положень законопроєкту, щоб дозволити розробку детальних планів територій з урахуванням схем планування (якщо вони є), а не обов’язково на їхній основі. Наразі звернулися до профільного комітету ВР (Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування), а також до Олексія Кулеби, віцепрем'єр-міністра з відновлення України – міністра розвитку громад та територій України з проханням доопрацювати текст законопроєкту № 12283, який зараз перебуває на розгляді Верховної Ради України.

Це розблокує можливість зміни цільового призначення земельних ділянок та запуск нових проєктів ВДЕ і дозволить збудувати 4–6 ГВт нових «зелених» потужностей у найближчі 3 роки. І, таким чином, підтримає енергетичну безпеку України та зменшить залежність від імпортних енергоносіїв. Це, на їх думку розблокує можливість зміни цільового призначення земельних ділянок та запуск нових проєктів ВДЕ і дозволить, за оцінками експертів, збудувати 4–6 ГВт нових «зелених» потужностей у найближчі 3 роки. І, таким чином, підтримає енергетичну безпеку України та зменшить залежність від імпортних енергоносіїв».

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.