Парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт № 12283, який має врегулювати питання діяльності й експлуатації ВДЕ. Інвестори заявляють, що чинна редакція проблему не вирішує. До того ж є ще низка питань розвитку альтернативних джерел енергетики.
Аукціони ДП «Гарантований покупець» з придбання електроенергії у генерації ВДЕ стануть привабливішими. Про це в під час засідання прес-експерт-клубу ГО «Ліга енергетичного розвитку», присвяченого сучасному стану та перспективам українського ринку зеленої енергетики, повідомив в. о. директора ДП «Гарантований покупець» Артем Некрасов.
За словами Артема Некрасова, умови зелених аукціонів найближчим часом можуть бути поліпшені відповідно до побажань учасників ринку ВДЕ та пропозицій профільних асоціацій. На думку очільника «Гарпоку», це підвищить зацікавленість представників генерації ВДЕ в участі в аукціонних торгах.
«Зелені аукціони покликані стимулювати розвиток відновлюваних джерел енергії, проте перші результати їх проведення засвідчили доволі невисокий інтерес інвесторів. Водночас цей механізм лишається викликом для енергетичного сектору України в рамках інтеграції в європейський «зелений» порядок денний. Тож найближчим часом очікуємо поліпшення аукціонних умов. Наразі вже напрацьовані зміни до законодавства, які мають бути проголосовані Верховною Радою, що дозволять істотно покращити зелені аукціони. Так, буде усунена необхідність плати коштів у разі перевищення ринкової ціни над аукціоном шляхом переходу до іншого механізму фінансування. Таким чином, якщо продавець продасть електроенергію дорожче, йому не буде потрібно повертати кошти, які, зокрема, будуть враховані як повернення боргів», – розповів Артем Некрасов.
На важливості зелених аукціонів і необхідності відновлення довіри інвесторів до них наголошував і Артур Ларковський, голова Енергетичного співтовариства, у своїй промові на засіданні Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг 26 березня 2025 року під час підбиття річних підсумків виконання Україною енергоінтеграційних зобов’язань.
У «Гарпоку» зазначають, що аукціонна ціна формується не за рахунок споживача і нині є вдвічі нижчою за зелений тариф. Якщо зелений тариф становив 15 євроцентів, то на аукціонах ціна була 9 євроцентів, а тепер 8 євроцентів. При цьому йдеться про стабільну та своєчасну оплату, яку, скажімо, на балансуючому ринку можна очікувати до одного року.
За словами голови Правління Української вітроенергетичної асоціації Андрія Конеченкова, попередній низькій інтерес учасників ринку генерації ВДЕ до зелених аукціонів пояснюється їхньою кризою довіри до держави через накопичену і досі повністю невирішену проблему заборгованості попередніх періодів на ринку електроенергії.
«Саме тому Асоціація підтримує законодавчі норми, які дозволяють поліпшити механізм проведення зелених аукціонів. Тож законодавче покращення аукціонних умов означатиме врахування позиції учасників ринку ВДЕ. Якщо ми прагнемо стати частиною ЄС, тоді справедливо буде орієнтуватися на його аукціонну політику, а не витрачати час на тестування власної моделі та виправлення допущених помилок», – вважає очільник УВЕА.
ДОВІДКОВО
Ліга енергетичного розвитку України (ЛЕРУ) – це громадська організація, створена журналістами та спеціалістами в сфері комунікацій Олександром Голіздрою та Сергієм Шевченком з метою підвищення ефективності комунікацій та діалогу між всіма стейкхолдерами енергоринку – владою, гравцями ринку, експертами, ЗМІ, споживачами тощо. Основними завданнями ЛЕРУ є організація дискусій за актуальними для енергетики темами, презентації нових проєктів в галузі, обговорення ініціатив влади та проєктів регуляторних актів, організація пресзаходів, популяризація нових технологій в енергетиці; підвищення енергетичної грамотності громад, бізнесу та населення.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.