Попри виклики воєнного стану українські аграрії працюють на забезпечення продовольчої безпеки і в країні, і в світі, повідомляють у Комітеті з питань аграрної та земельної політики.

Так, за інформацією асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», Україна у березні 2025 року експортувала 5,4 млн тонн аграрної продукції, що на 9,8% більше аналогічного показника попереднього місяця.

Зазначається, що зростання порівняно з попереднім місяцем продемонстрували всі групи товарів, але найбільший приріст був у продуктів переробки олійних рослин, а саме макухи й олії, обсяги експорту яких зросли на 42% та 29% відповідно.

Структура експорту продукції в лютому 2025 року мала такий вигляд:

— зернові культури: 3,6 млн тонн (кукурудза — 66%, пшениця — 31%, ячмінь — 2%), зростання до показника попереднього місяця — 5%;

— олійні культури: 433,6 тис. тонн (соя — 85%, ріпак — 7% та соняшник — 6%), зростання — 4%;

— рослинні олії — 495,6 тис. тонн (соняшникова олія — 89% та соєва — 11%), зростання — 29%;

— макухи після вилучення рослинних олій — 493,5 тис. тонн (соняшникова — 70%, соєва — 30%), зростання — 11%;

— інші види агропромислової продукції — 363,2 тис. тонн, зростання — 11%.

Також, за даними Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», за останні п’ять років Україна наростила експорт українського насіння сільськогосподарських культур з 20 млн дол. до 122 млн дол., збільшивши обсяг більш як ушестеро.

За прогнозами науковців, у 2025 році та надалі експорт продовжить зростати на 10—15% щорічно, а імпорт стабілізується на рівні 350—400 млн доларів США.

Зменшення обсягів ввезення з-за кордону насіння зернових та олійних культур іноземної селекції обумовлене низкою факторів:

— можливістю виробляти кондиційне гібридне насіння іноземної селекції у межах нашої держави на нових сучасних іноземних насіннєвих заводах в Україні для забезпечення внутрішніх потреб та забезпечення експорту в країни ЄС;

— зменшенням споживання насіння внаслідок скорочення площ товарних посівів, спричиненого широкомасштабною збройною агресією росії проти України, зокрема тимчасовою окупацією її територій та веденням воєнних дій;

— ввезенням в Україну лише батьківських та материнських ліній гібридів, добазових форм сортового насіння зернових колосових культур з подальшим їх розмноженням уже на вітчизняних насіннєвих полях.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.