Ця конференція дала старт програмі Ukraine2EU для підтримки України на шляху її вступу до Європейського Союзу. Участь у конференції взяли представники України, ЄС, Литви та Данії.
Іванна Климпуш-Цинцадзе виступила у дискусії «Визначення стратегії вступу України в ЄС: балансування між швидкими перемогами та рухом до повноправного членства». У своєму виступі вона зазначила, що з початком повномасштабного вторгнення Україна отримала велику емоційну підтримку руху до ЄС від суспільства. Ця емоційна підтримка проявилася у двох вимірах – як запит до влади стосовно того куди рухатися далі, а також як відповідь на добру волю й допомогу від європейських партнерів.
«Головне завдання для нас перетворити цю емоційну підтримку на усвідомлено ціннісну, глибоку і тривалу підтримку. І це буде непросто через те, що ця підтримка має бути стійкою до російських впливів. Пропагандистська машина не буде зупинятися на своєму шляху, продукуючи купу міфів проти українського поступу до ЄС. Має бути стійкою до спокуси «третього шляху». Зараз уже з’явилися голоси, які знову пропонують нам оцей «третій шлях». Нам потрібно протистояти цій спокусі», – сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.
За її словами, підтримка євроінтеграції України має бути стійкою і до складнощів з боку європейських країн, які бачитимуть загрозу своїм національним економічним інтересам або будуть жертвами міфологізації через пропагандистську машину рф.
«Нам потрібно не тільки працювати тут, всередині, з українською громадською думкою, а й дуже багато вкладати в громадську думку в країнах-партнерах. І не тільки працювати з інституціями, а й працювати з країнами. І тоді тут і роль парламенту, і громадянського суспільства набагато ширше може бути використана, ніж роль уряду», – впевнена голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.
Вона наголосила на важливості чітко і доступно комунікувати переваги європейської інтеграції українському суспільству. «Нам політикам так само потрібно вчитися перекладати ті складні речі, стосовно яких ми дискутуємо в парламенті, наприклад, на те, як це позначиться на житті конкретної людини. І ті люди, які вже безпосередньо відчули на собі ці позитиви, можуть бути найкращими провідниками пояснення того, що вже на сьогодні для нас є європейська інтеграція і може бути в майбутньому», – переконана Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Щодо викликів і труднощів на шляху євроінтеграції голова Комітету вважає, що у русі до членства в ЄС, попри швидку динаміку, Україні бракує системності.
«Ми часто реалізовуємо завдання, як той студент в останню ніч перед іспитом, намагаємося ухвалити якийсь там законопроєкт, через те, що у нас післязавтра закінчується чергова вимога чи то в Ukraine facility чи то в меморандумі з МВФ, чи то для того, щоби завершити ту чи іншу дорожню карту чи ще щось для скринінгу, і ці речі точно мають змінитися», – сказала голова Комітету.
Вона також закликала урядовців у прогнозах щодо членства в ЄС уникати гучних обіцянок.
«Потрібне планування, системність та моніторинг тих завдань, які ми маємо виконати в рамках тієї чи іншої реформи. Головне для нас створити систему, яка би, не чекаючи того моменту, коли ми будемо завершувати перемовини з Європейським Союзом, повністю би відповідала системі основ у Європейському Союзі. Саме ціннісна база копенгагенських критеріїв – і антикорупційні речі, і верховенство права, і свободи, – це ті речі, які дадуть можливість реалізовуватися всім іншим завданням набагато швидше, якісніше, і ми можемо тоді очікувати, що люди відчують на собі зміни, які дадуть їм іншу якість життя», – підсумувала Іванна Климпуш-Цинцадзе.