Професійне свято працівників геологічної галузі, яке щорічно відзначається в першу неділю квітня, встановлено Указом Президента України № 110/95 від 7 лютого 1995 року «на підтримку ініціативи працівників геології, геодезії та картографії України».

День геолога відзначають на знак визнання значущого внеску геологів у розвідку, дослідження та раціональне використання природних ресурсів, що мають стратегічне значення для розвитку економіки, енергетичної незалежності та національної безпеки України.

Свято має свої корені ще з радянських часів (було започатковане в СРСР у 1966-му), однак в Україні його офіційно встановлено у 1995 році.

Найвідоміші українські геологи, які зробили значний внесок у розвиток геологічної науки і в Україні, й за її межами:

Павло Тутковський (1858-1930), один із засновників української геології та географії. Досліджував геологічну будову Правобережної України, першим запропонував природно-географічне районування України та заклав основи вивчення четвертинних відкладів на території України. Саме його ім’я носить Інститут геологічних наук НАН України. Микола Субботін (1874-1965), видатний геолог-нафтовик, академік АН УРСР, вивчав нафтогазоносні райони України, зокрема Передкарпатський регіон, брав участь у відкритті Бориславсько-Дрогобицького нафтового району. Олександр Страхов (1895-1977), фахівець із морської геології, академік, один із перших дослідників геології дна Чорного моря.

Сучасні українські геологи: Олександр Хоменко, директор Інституту геологічних наук НАН України, вивчає еволюцію земної кори в межах Українського щита, впроваджує цифрові методи картування геологічних структур. Юрій Білецький, фахівець із гірничої справи та геології вугільних родовищ, один із провідних спеціалістів з оптимізації видобутку корисних копалин в Україні. Ірина Мельник, дослідниця з екологічної геології, вивчає вплив геологічного середовища на здоров’я людини, працює над проблемами радіоекології, зокрема у зоні ЧАЕС. Сергій Бойко, фахівець із нафтової геології, бере участь у програмі модернізації розвідки нафти й газу в Україні, розвиває ідеї сталого надрокористування.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.

Фото з відкритих джерел.