Голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв та заступниця голови Комітету Євгенія Кравчук 31 березня і 1 квітня в Брюсселі взяли участь у двосторонній зустрічі представників України та Європейської комісії в межах офіційного скринінгу відповідності українського законодавства праву ЄС за переговорним Розділом 10 «Цифрова трансформація та медіа».
«Цифрова трансформація і медіа – це важливий розділ. Він відкриватиметься після кластерів "Основи" та "Зовнішня політика". У нас у темах і цифровізації, і медіа є суттєві досягнення. Закон про медіа був визнаний Європейською комісією як такий, що відповідає усім стандартам ЄС і Ради Європи. Ми зараз доопрацьовуємо певні зміни й покращення, які ми бачимо під час практичної реалізації закону. У питанні цифрової трансформації Україна попереду навіть багатьох країн Європи, тож ми маємо слідкувати, щоб не понизити свої стандарти», – зазначила Євгенія Кравчук.
Народна депутатка додала, що в цій темі також закладена кібербезпека, яка для України є гіперактуальною, особливо у контексті останніх атак на Укрзалізницю та інших спроб росії дестабілізувати ситуацію в нашій країні. У перший день роботи також обговорили імплементацію DSA (Digital Services Act) в українське законодавство.
У фокусі двосторонньої зустрічі загалом були теми:
- Digital Agenda 2030;
- електронні комунікації;
- незалежність і спроможність національного регулятора у сферах медіа;
- цифрові послуги (електронна комерція, імплементація DSA, DMA, P2B Regulation);
- геоблокування, BIK+ (better Internet for kids), Управління Інтернетом (Internet Governance);
- кібербезпека;
- медіа;
- штучний інтелект та ін.
Україна активно адаптує своє медіа законодавство до європейських стандартів, і досягла значного прогресу у виконанні вимог основних директив ЄС, зокрема щодо Audiovisual Media Services Directive (AVMSD) та European Media Freedom Act (EMFA).
Крім керівників Комітету, у зустрічі взяли участь народний депутат Володимир Гевко, заступник Міністерства культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції Андрій Наджос, заступниця міністра цифрової трансформації Валерія Іонан, яка модерувала дводенне засідання.
Як повідомляє Мінцифра, за 5 років розділ «Цифрова трансформація та медіа» досяг результатів, які Єврокомісія оцінила як well advanced: Україна увійшла до Списку довірених третіх країн, забезпечила відповідність Регламенту eIDAS; наші довірчі послуги визнаються ЄС. Також Україна – єдина серед 20 країн-учасників, що не є членом ЄС, яка бере участь у розробленні Європейського гаманця цифрової ідентифікації та приєдналася до програми «Цифрова Європа» у 2022 році.
«Рухаємось до ЄС із конкретними кроками, реформами і готовністю до складної, але важливої імплементації європейських стандартів», – резюмувала Євгенія Кравчук.
За результатами двосторонньої скринінг-зустрічі Єврокомісія підготує звіт, у якому оцінить рівень відповідності законодавства України праву ЄС за переговорним розділом 10 «Цифрова трансформація та медіа» та надасть пропозиції щодо усунення прогалин. Наступним кроком стане формування переговорної позиції України.
Прес-служба Апарату Верховної Ради України