Учасники зустрічі обговорили питання європейської інтеграції України, необхідність ефективної комунікаційної стратегії на цьому шляху, а також законотворчий процес в Україні.

Іванна Климпуш-Цинцадзе подякувала Литві за міцну підтримку України, зокрема, підтримку євроінтеграції. На початку цього тижня Європейський Союз запустив нову програму Ukraine2EU, щоб підтримати Україну на шляху до членства в ЄС. Реалізовувати програму буде Литовське центральне агентство управління проєктами. Співпрацюючи з українською владою та громадянським суспільством, програма Ukraine2EU підтримуватиме Україну на всіх етапах підготовки до членства в ЄС, водночас залишаючись гнучкою та адаптивною відповідно до потреб країни.

Під час зустрічі окрему увагу приділили формуванню євроінтеграційного наративу. Погодилися, що наразі комунікація євроінтеграції більше сфокусована на висвітленні тих кроків і заходів, які Україна на державному рівні здійснює на шляху до ЄС. Тоді як євроінтеграція, за словами голови Комітету, це, передовсім, зміна якості життя людей. І про ці зміни потрібно інформувати суспільство, як про позитивні, так і про тимчасові труднощі, що можуть виникнути на шляху до ЄС. Також голова Комітету застерегла, що дуже небезпечно зараз шукати «третіх» шляхів, альтернативних євроінтеграції.

Обговорили також законотворчий процес. Іванна Климпуш-Цинцадзе зазначила, що імплементація права ЄС в законодавство України вимагає системного підходу, а не нагального, як це відбувається зараз. Зокрема, Комітету з питань інтеграції України до ЄС часто доводиться в дуже стислі терміни і в позаробочий час опрацьовувати законопроєкти щодо їхньої відповідності праву ЄС, щоби встигнути підготувати свої висновки перед голосуванням у Верховній Раді. Такий підхід, за словами голови Комітету, виснажує і без того обмежені ресурси секретаріату Комітету. Щоб вирішити проблему системно  потрібне стратегічне планування, а також збільшення інституційної спроможності парламентських комітетів, в тому числі і Комітету з питань інтеграції України до ЄС. «Без планування і системного розуміння, коли ми маємо вирішити те чи інше завдання, буде дуже важко»,  наголосила голова Комітету.

Вона також зазначила, що прозорість роботи Верховної Ради під питанням. «Через воєнний стан засідання парламенту є закритими. І це не сприяє прозорості і підзвітності роботи Верховної Ради перед суспільством. Ці речі потрібно вирішувати незалежно від воєнного стану»,  сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Вона наполягла на неприпустимості політичного тиску, монополізації інформаційного простору та атак на опозицію.

«Ми бачили, як змінилася мова європейських партнерів у минулорічному звіті Єврокомісії щодо розширення у порівнянні з роком 2023-м. Нам чітко дали зрозуміти, що ці проблеми треба вирішувати. У мене є побоювання, що у 2025-му році ми отримаємо ще жорсткіший звіт стосовно цих питань»,  сказала голова Комітету.

Вона наголосила, що спроби встановити якнайшвидшу дату вступу до ЄС не допоможуть Україні, якщо вона реально не проводитиме реформ. Іванна Климпуш-Цинцадзе переконана, що євроінтеграція має слугувати маяком для всіх і обʼєднати суспільство, бо українське суспільство заслуговує на успіх євроінтеграції, і на те, щоби Україна стала повноцінним і поважним членом європейської спільноти.

Інга Станітє-Толочкєнє зазначила, що Литва є одним із найпослідовніших адвокатів України в Європейському Союзі. Як країна з найвищим рівнем євро оптимізму серед населення, Литва підтримує європейські прагнення України, водночас, наголошує на важливості створення чіткої дорожньої карти реформ, які Україна має імплементувати на шляху до ЄС

Прес-служба Апарату Верховної Ради України