Жорстокий ракетний удар росії по Кривому Рогу, посилення терору проти цивільного населення, позбавлення ідентичності українських дітей, масштабні й системні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях України, зокрема у Криму, — все це потребує особливої уваги, засудження та чіткої публічної реакції з боку ОБСЄ та її інституцій.
На цьому наголосила Заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк під час зустрічі у Парламенті з Верховним комісаром ОБСЄ у справах національних меншин Крістофом Кампом.
Віцеспікерка акцентувала на безпрецедентному порушенні росією прав 1,6 мільйона українських дітей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях.
«Викрадення і примусове усиновлення дітей, їх масова мілітаризація та підготовка до війни проти рідної країни, позбавлення української ідентичності, повне ігнорування мовних, освітніх і культурних прав — усе це є грубим порушенням Женевських конвенцій, ознаками геноциду та свідомою державною політикою країни-агресора», — зауважила Олена Кондратюк.
Вона також повідомила, що порушувала це питання під час заходів зимової сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ у Відні. Олена Кондратюк закликала Верховного комісара приділити пріоритетну увагу абсолютно неприйнятній практиці зміни ідентичності та мілітаризації українських дітей з боку рф, а також задіяти так званий "Московський механізм" ОБСЄ для моніторингу стану дотримання прав і свобод 1,6 млн українських дітей на тимчасово окупованих територіях.
«Це надзвичайно важливо в контексті майбутніх мирних переговорів, передумовою яких має бути звільнення всіх політв’язнів, повернення полонених і дітей. Справедливий мир також неможливий без невідворотного покарання всіх причетних до воєнних злочинів, геноциду та порушення прав людини, які вчиняються російськими окупантами», — підкреслила Віцеспікерка.
Користуючись нагодою, вона привітала Крістофа Кампа з нещодавнім призначенням на посаду та відзначила конструктивну співпрацю з офісом Верховного комісара у контексті експертної підтримки реформ, спрямованих на забезпечення прав національних меншин і спільнот в Україні відповідно до європейських стандартів.
«Верховна Рада на законодавчому рівні робить усе можливе для цього. Зокрема, було ухвалено Закон “Про національні меншини (спільноти)” та відповідні зміни до Закону “Про освіту”.
Ці зусилля високо оцінені Європейською комісією і стали підґрунтям для початку переговорів щодо вступу України до ЄС», — зазначила Олена Кондратюк.
Вона також підтримала підхід новопризначеного Верховного комісара щодо необхідності деполітизації питань, пов’язаних із правами національних меншин, зокрема у відносинах між Україною та Угорщиною.