Це питання стоїть особливо гостро у випадках, коли йдеться про використання природних ресурсів. Один із прикладів — ситуація навколо села Буша на Вінниччині, де планувалося відкриття кар’єра. Це викликає спротив громади та занепокоєння екологів через загрозу втрати унікальних ландшафтів, рідкісних видів флори і пам’яток історії.
Докладніше це питання розглянула у своєму дописі на фейсбук-сторінці народна депутатка Юлія Овчинникова.
«Громада дізналася про аукціон з продажу прав на користування надрами постфактум — без прозорих обговорень і залучення мешканців. Такі ситуації неприпустимі», — зауважила Юлія Овчинникова.
Також народна обраниця додала, що рішення про використання надр мають ухвалюватися на засадах:
- відкритості й прозорості процедур;
- обов’язкового врахування думки громади;
- екологічної відповідальності;
- дбайливого ставлення до історичної спадщини.
«У 2024 році ми разом з командою ініціювали проєкт постанови, який дозволить Міністерству захисту довкілля погоджувати або знімати з аукціону ділянки, розробка яких може завдати непоправної шкоди природі або культурі. Документ досі не ухвалено, але суспільний запит на такі зміни очевидний, — наголосила політикиня. — Баланс між економікою та довкіллям можливий лише тоді, коли громада — рівноправна сторона у прийнятті рішень. Без довіри та діалогу будь-який розвиток стає конфліктом».
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.