Нараду провели із в.о. голови правління АТ «НАЕК «Енергоатом» Петром Котіним, генеральним директором філії «ВП ХАЕС» Андрієм Козюрою, посадовими особами Компанії, профільними фахівцями, представниками проектно-конструкторських установ.
Участь у візиті взяли голова Комісії Олексій Кучеренко, члени Комісії Вікторія Гриб, Андрій Жупанин, Сергій Нагорняк, Анна Скороход, Максим Хлапук, а також народний депутат України Андрій Пузійчук.
Присутніх ознайомили з принципами роботи атомної станції на прикладі макета реакторної установки та тепловиділяючої збірки, відмінностями у будові енергоблоків різних серій, а також продемонстрували протиаварійне тренування персоналу на випадок позаштатних ситуацій.
Основною метою візиту став огляд народними депутатами будівельного майданчика 3-го та 4-го енергоблоків ХАЕС. Комісія ознайомилася з поточним станом робіт, дізналася про підготовчі заходи для подальшого спорудження енергоблоків, а також отримала відповіді на запитання та коментарі від профільних фахівців безпосередньо на місці.
Після огляду відбулася робоча нарада Комісії за участю фахівців АТ «НАЕК «Енергоатом», філій «ВП ХАЕС», «ВП ЗАЕС», ДІЯРУ, АТ «КІЕП» та інших.
Комісія поставила низку запитань керівництву Компанії щодо добудови енергоблоків ХАЕС №3 і №4 та закупівлі ядерних реакторів. Учасники обговорили перспективи введення нових потужностей в експлуатацію, технічні аспекти та проблематику проекту, а також, що не менш важливо, джерела його фінансування.
Значна частина наради була присвячена питанням, які належать до основних завдань Комісії: розгляду фінансових результатів Компанії, виконання нею ПСО, впливу ключових проектів на ціноутворення для кінцевих споживачів, зокрема населення, а також на ситуацію на енергетичному ринку загалом.
Також Комісії презентували плани щодо подальшого будівництва енергоблоків моделі AP1000 від Westinghouse, зокрема на Чигиринському майданчику, розвиток вітчизняного виробництва ядерного палива, та надали інформацію про планові ремонти енергоблоків у 2025 році.
Голова Комісії Олексій Кучеренко, коментуючи візит, наголосив, що розвиток атомної енергетики в Україні - це державний проєкт стратегічного значення для забезпечення енергетичної незалежності країни. Він підкреслив важливість прозорого фінансування та ефективного управління подібними ініціативами.
Окремо він зазначив, що до складу Комісії входять представники всіх політичних сил у Верховній Раді Україні, а можливість особисто відвідати Хмельницьку АЕС їх представникам і безпосередньо отримати відповіді на важливі питання, на його думку, матиме вплив і на підтримку у парламенті законопроекту про добудову енергоблоків ХАЕС, для якого наразі розробляється оновлене техніко-юридичне обґрунтування.
Члени Комісії у виступах також підкреслили важливість ядерної енергетики для держави, необхідність вирішення проблемних питань щодо добудови енергоблоків та подякували фахівцям Компанії за професійне виконання обов’язків у надскладних умовах, зумовлених війною.
Крім того, Комісія відвідала модульне містечко для тимчасового проживання працівників Запорізької АЕС, які залишили окуповану територію, та поспілкувалася з ними.
Підсумовуючи візит, члени Комісії подякували Компанії за організацію заходу та можливість оперативно отримати необхідну інформацію. У свою чергу, керівництво НАЕК «Енергоатом» висловило вдячність за конструктивне та змістовне обговорення й запевнило у готовності до подальшого сприяння діяльності Комісії.