Восьмого квітня в онлайн-форматі відбулось друге спільне засідання парламентських комітетів Верховної Ради України та Європейського Парламенту.
Сторони підтвердили незмінну підтримку демократичного розвитку України, її стійкості у протистоянні агресії та прагненні до повноправного членства в ЄС. Учасники зустрічі також підбили результати вже реалізованої міжпарламентської взаємодії та домовилися про її поглиблення в майбутньому.
У своєму вступному слові Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук подякував за лідерську позицію Європарламенту щодо підтримки України, постачання озброєння, санкційного тиску на росію та засудження її воєнних злочинів та особисто Президентці Європейського Парламенту Роберті Мецолі за ініціативу міжкомітетської співпраці, яка ще до початку переговорів про вступ України до ЄС заклала міцну інституційну основу євроінтеграційного діалогу. Він акцентував, що Україна вже завершила двосторонній скринінг першого кластеру та готова офіційно його відкрити під час головування Польщі в Раді ЄС.
«Наше середньострокове завдання — членство в ЄС. Це непростий, але необхідний шлях, і ми повністю віддані реформам. Ваша політична підтримка критично важлива для досягнення консенсусу між усіма країнами-членами», — зазначив Голова Верховної Ради.
Відкриваючи друге міжкомітетське засідання, Президентка Європейського Парламенту Роберта Мецола наголосила, що невід’ємною частиною майбутнього України є її законне місце в європейській родині, адже завдяки значному прогресу у проведенні реформ вона показала, що готова до прискорених переговорів про вступ. Вона додала, Європейський Союз, своєю чергою, повинен рухатися вперед з ще більшою рішучістю та діями.
«Пам’ятайте, на шляху євроінтеграції ви не самі: знання, досвід і повна підтримка нашого парламенту — у вашому розпорядженні. Ми будемо разом і в найскладніші часи, і в часи перемоги», — наголосила Роберта Мецола.
Під час другого міжкомітетського засідання робота тривала у форматі двох тематичних кластерів — «Роль парламентів у процесі приєднання до ЄС» та «Посилення міжпарламентської взаємодії».
Голови комітетів обговорили прогрес адаптації українського законодавства до норм ЄС, виклики, з якими стикаються у процесі реформ, а також наголосили на важливості координації та регулярного діалогу для ефективного просування євроінтеграційного курсу.
Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе підкреслила, що справжня стійкість України полягає у здатності проводити трансформації, впроваджувати реформи, боротися з корупцією та зберігати демократичні інститути навіть в умовах війни. Вона подякувала Європейському Парламенту за лідерство, принципову позицію та чітку умовність підтримки, яка допомагає Україні зміцнювати власну демократичну спроможність.
«Я сподіваюсь, що вже під час головування Польщі в Раді ЄС Україна відкриє перший і шостий переговорні кластери, але це означає, що нам потрібно докласти додаткових зусиль з обох сторін. Тому я закликаю до подальшої солідарності, яка базується не лише на політиці, а й на спільних цінностях», — наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Своєю чергою Голова Конференції голів комітетів Європарламенту та Голова Конференції голів комітетів Європарламенту Бернд Ланге підкреслив, що формат міжкомітетських засідань став міцною основою для поглиблення міжпарламентської співпраці та підтримки України. Він наголосив на винятковій стійкості Верховної Ради в умовах війни та важливості таких контактів для просування реформ і наближення до ЄС. Бернд Ланге підкреслив, що цей формат став міцною основою для поглиблення міжпарламентської співпраці та підтримки України.
Заступник голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв у своєму виступі підкреслив важливість інтеграції України в європейську архітектуру безпеки. Він закликав ЄС активніше долучатися до підтримки української оборонної промисловості. Парламентарій наголосив, що Україна залишається надійним партнером і має бути повноправним членом Євросоюзу:
«Ми розуміємо, що неможливо убезпечити Європу без України, і ми є і будемо сильним і надійним партнером. І найкращий спосіб зробити це — якнайшвидше зробити Україну членом ЄС».
Чернєв також звернув увагу на необхідність прямого фінансування виробництва озброєння в Україні та посилення санкційного тиску на росію, включаючи використання заморожених активів для підтримки української обороноздатності.
Голова Комітету з питань безпеки та оборони Марі-Агнес Страк-Ціммерманн у своєму виступі підтвердила непохитну підтримку України у сфері оборони. Вона нагадала, що безпека України — це і безпека Європи, а отже, зобов’язання мають перетворюватися на конкретні кроки. «Ми повинні продовжувати підтримувати Україну і зміцнювати її позиції у боротьбі з російським агресором. Це означає, що ми повинні підготувати і впровадити довгострокові гарантії безпеки», — підкреслила вона. Страк-Ціммерманн також відзначила важливість міжкомітетської співпраці, зокрема регулярних контактів з Комітетом з питань національної безпеки, оборони та розвідки Верховної Ради України, та закликала до ще активнішого діалогу, включно з можливим візитом української делегації до Брюсселя восени.
Завершенням другого міжкомітетського засідання Верховної Ради України та Європейського Парламенту стало підтвердженням спільної відданості європейському майбутньому України.
Парламентарі обох інституцій домовилися про подальше посилення співпраці на рівні комітетів, спільну роботу над реформами та поглиблення міжпарламентського діалогу. У фокусі — спільна відповідальність за безпеку, стійкість демократії та успішну інтеграцію України до ЄС. Усього в засіданні взяли участь майже 50 спікерів — голів та представників профільних комітетів обох парламентів.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.