На засіданні Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів розглядали важливі законодавчі ініціативи, спрямовані на удосконалення трудового законодавства, пенсійного забезпечення та соціального захисту.

При обговоренні положень проєкту закону про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури (реєстр. № 12278, доопрацьований), підготовленого на повторне перше читання, народні депутати України — члени Комітету рекомендували Верховній Раді України включити зазначений законопроєкт до порядку денного і за результатами розгляду у повторному першому читанні прийняти законопроєкт за основу. Законопроєкт спрямований на встановлення умов пенсійного забезпечення за вислугу років, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника працівників прокуратури.

Пропонується виплачувати пенсію за вислугу років лише після звільнення з органів прокуратури. Крім того, не передбачено встановлення окремих пільгових умов проведення перерахунку призначених пенсій, наприклад, у зв’язку із зростанням заробітної плати діючих працівників прокуратури. Передбачається щорічна з 1 березня індексація пенсій працівників прокуратури на загальних підставах.

Крім того, Комітет розглянув проєкт закону про внесення змін до статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу (реєстр. № 11044) та прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду зазначеного законопроєкту прийняти його в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними правками. Законопроєктом вносяться зміни до статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», якими пропонується встановити, що у період дії воєнного стану Державна служба України з питань праці за заявою працівника або профспілки може здійснювати позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин, вчинення мобінгу та законності припинення трудових договорів.

Водночас при обговоренні порівняльної таблиці до проєкту закону про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо призначення одноразової грошової допомоги (реєстр. № 12234) Комітет прийняв рішення схвалити текст порівняльної таблиці до законопроєкту з пропозиціями і поправками народних депутатів України, а також з урахуванням пропозицій народних депутатів — членів Комітету, проголосованих на засіданні Комітету, та рекомендував Верховній Раді України прийняти його у другому читанні та в цілому із необхідним техніко-юридичним опрацюванням.

Законопроєктом пропонується внести зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо забезпечення справедливого підходу до визначення розміру одноразової грошової допомоги родинам осіб, які в період з 24 лютого по 25 березня 2022 року та з 26 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану загинули під час участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, шляхом виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 15 мільйонів гривень, у разі участі у бойових діях на територіях, на яких велися бойові дії згідно з переліком, який визначається Головнокомандувачем Збройних Сил України.

За результатами розгляду проєкту закону про внесення змін до деяких законів України щодо задоволення потреб населення у перевезеннях в умовах воєнного стану (реєстр. № 12177-1) члени Комітету вирішили, що робоча група продовжить роботу з його доопрацювання до другого читання.

Розглядаючи положення законопроєктів про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення конкурентоспроможності на ринку праці шляхом професійного навчання (реєстр. № 12129) та про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо професійного навчання (реєстр. № 12129-1), члени Комітету дійшли висновку щодо необхідності напрацювання нового законопроєкту, який би врахував пропозиції усіх зацікавлених сторін з цього питання. Відповідно до пояснювальних записок зазначені законопроєкти розроблені з метою підвищення конкурентоспроможності на ринку праці громадян шляхом професійного навчання та сприяння їх зайнятості.

Разом з тим, Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України включити до порядку денного та за наслідками розгляду у першому читанні відхилити проєкт закону України про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо підстав для отримання статусу учасника бойових дій (реєстр. № 12443), яким пропонується закріпити на законодавчому рівні права на отримання статусу учасника бойових дій особам, які виконують бойові завдання, беручи участь у заходах, пов’язаних з виконанням завдань протиповітряної оборони.

Окрім зазначеного, члени Комітету розглянули проєкт закону України про внесення змін до Кримінального кодексу України та Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» щодо посилення правового захисту співробітників Служби судової охорони (реєстр. № 13036), який спрямований на врегулювання питань, пов’язаних із забезпеченням гарантій правового захисту співробітників Служби судової охорони, що в свою чергу посилить гарантії безпеки та ефективності функціонування судової системи України, і вирішили для ухвалення остаточного рішення перенести подальший розгляд зазначеного законопроєкту на наступне засідання Комітету.

Наостанок, здійснюючи контрольну функцію, народні депутати України — члени Комітету заслухали інформацію про результати аудиту ефективності на тему «Стійкість Пенсійного фонду України в умовах воєнного стану» та взяли її до відома, а також проголосували за створення робочої групи з доопрацювання до другого читання проєкту закону про внесення змін до статті 11 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо зупинення дії окремих положень колективного договору (реєстр. № 12291-1) під головуванням голови підкомітету з питань соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю та регулювання діяльності їх підприємств і громадських об’єднань С. Д. Гривка.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.