Парламентська асамблея Ради Європи підтримала проєкт Конвенції Ради Європи про захист довкілля через кримінальне право — перший міжнародний юридичний зобов’язуючий документ, присвячений боротьбі з екологічними злочинами, який має охопити широкий спектр правопорушень, включно з особливо тяжкими злочинами, які можна порівняти з тим, що ми зазвичай називаємо екоцидом.

Доповідачкою з цього питання в ПАРЄ виступила членкиня постійної делегації у ПАРЄ Юлія Овчинникова. Представлена Конвенція є результатом майже дворічної роботи в Комітеті експертів Ради Європи, в якій Ю. Овчинникова брала безпосередню участь. «Стає більш очевидним, що охорона довкілля є не лише екологічним імперативом, а й питанням дотримання прав людини та міжнародного правосуддя», — зауважила парламентарка.

Як зазначено в документі, захист довкілля від негативного впливу людської діяльності став однією з ключових проблем світового співтовариства, оскільки зростає усвідомлення тісного зв’язку між станом планети та благополуччям людства.

Проєкт Конвенції спирається на міжнародні договори та правові стандарти, що стосуються захисту довкілля, прав людини та транснаціональної злочинності, включно із серією правових документів Ради Європи. Він має на меті ефективно запобігати екологічним злочинам, посилювати співпрацю між державами та встановлювати мінімальні правові стандарти щодо екологічних злочинів. Конвенція підтримує акцент на превенції екологічних злочинів, просвітницьких заходах та взаємодії з громадськістю і неурядовими організаціями.

Новелами, які пропонує проєкт Конвенції є: кодифікація екоциду як у національній, так і в міжнародній правових системах; криміналізація незаконного рибальства та нелегальної вирубки лісів; включення «недбалості» поряд з «умислом» у визначеннях особливо тяжких кримінальних дій; чітке формулювання юридичних термінів для кращої імплементації.

Як зазначила народна депутатка, важливість боротьби з екоцидом та екологічними злочинами трагічно підкреслило повномасштабне вторгнення росії в Україну, яке не лише завдає безпрецедентної шкоди довкіллю нашої країни, а й загрожує довкіллю країн Європи.

Ю. Овчинникова не лише закликала Парламентську асамблею сприяти визнанню екоциду, а й закликала до його кодифікації як у внутрішньому, так і в міжнародному праві.

«Руйнівні акти росії на території України демонструють, чому екоцид терміново потребує міжнародного визнання кримінальним злочином, який підлягає судовому переслідуванню на найвищому рівні, у тому числі через Міжнародний кримінальний суд», — наголосила Ю. Овчинникова.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.