Центральною темою обговорення стали наслідки трирічної війни для енергетичного сектору України та перспективи його відновлення у співпраці з Європейським Союзом.

Голова українського Комітету Андрій Герус наголосив на ключових напрямах роботи: «Минулого року одним із пріоритетів стало формування політики відновлення енергосистеми на базі розподіленої зеленої генерації. Було збудовано майже 900 МВт сонячної енергетики. Також ми просуваємо законодавство для інтеграції з європейським енергетичним ринком, зокрема через маркет-каплінг (market-copling)». Він також подякував європейським країнам за допомогу, завдяки якій вдалося відремонтувати підстанції й електростанції та придбати трансформатори.

Під час обговорення голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності Сергій Нагорняк акцентував на необхідності продовження підтримки компаній-операторів, зокрема «Укренерго» та «Укргідроенерго», а також забезпечення газових резервів на наступний опалювальний сезон. «Нам критично не вистачає майже 5 мільярдів кубометрів газу. Будемо вдячні ЄС за сприяння у їх закупівлі», — зазначив він.

Своєю чергою перший заступник голови Комітету з питань енергетики Олексій Кучеренко підкреслив важливість реалістичної оцінки перебігу реформ: «Проблеми в енергетиці зберігаються — і в регулюванні, і в корпоративному управлінні. Ми наполягаємо на контролі за виконанням ухвалених законів і на корекції реформ з урахуванням українських реалій. Це не відмова від євроінтеграції, а прагматичний підхід».

Голова підкомітету з питань енергетичної безпеки Вікторія Гриб зауважила, що Україні вже сьогодні потрібен доступ до фінансових ресурсів та інвестицій у відбудову, зокрема через приватні та державно-приватні партнерства: «Якщо Україна буде відокремлена від Європейського Союзу, я впевнена, що ми, на превеликий жаль, не будемо конкурентоспроможними».

Вона додала, що з початку повномасштабного вторгнення втрачено понад 9 ГВт генеруючих потужностей, зокрема понад 80% теплової генерації й половину гідроактивів. Попри це, у 2024 році вже відновлено майже 4 ГВт потужностей, введено 1,5 ГВт сонячної генерації та понад 830 МВт газових установок. Цьогоріч очікується ще 3 ГВт відновлених та900 МВт нової розподіленої генерації.

Фонд підтримки енергетики України зібрав понад 1 млрд євро, а загальні потреби в енергосекторі, за оцінками Світового банку, сягнуть 68 млрд доларів із загальної суми 486 млрд доларів, необхідних для відновлення країни.

Україна будує не лише те, що втратила, а й сучасну, стійку, децентралізовану енергетику з урахуванням нових викликів. Європа, своєю чергою, отримує унікального партнера з реальним бойовим досвідом у захисті критичної інфраструктури.

На завершення засідання українська сторона окремо подякувала європейським партнерам за вже надану допомогу — як технічну, так і фінансову, та закликала до подальшої співпраці в напрямі децентралізації генерації, розвитку зеленої енергетики й енергоефективності, захисту об’єктів критичної інфраструктури, а також посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.