150-а Асамблея Міжпарламентського союзу (МПС) відбулася у Ташкенті (Узбекистан). Загальні дебати Асамблеї були присвячені темі «Парламентські дії заради соціального розвитку та справедливості».
До складу делегації увійшли голова Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко, заступник голови Комітету з питань зовнішньої політики та міжнародного співробітництва Арсеній Пушкаренко, членкиня Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Ольга Руденко, голова підкомітету з питань антикорупційної політики у сфері цифрових інновацій та публічних даних Комітету з питань антикорупційної політики Олексій Жмеренецький, член Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Санченко, членкиня Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Таміла Ташева та Перший заступник Голови Комітету з питань бюджету Іван Крулько.
Члени української делегації виступили перед парламентаріями світу, чітко окресливши позицію України щодо актуальних національних та міжнародних викликів, а також провели низку двосторонніх зустрічей із представниками парламентів різних країн. Позицію України було гідно представлено на міжнародному рівні. Були порушені, зокрема, питання збереження культурної ідентичності українців та кримських татар, а також підтримки громад за кордоном. Акцентувалася увага на питаннях деокупації Криму, відновлення прав кримських татар і співпраці для досягнення справедливого та сталого миру.
Під час засідання Асамблеї, коли світ зібрався для обговорення важливих питань, російська ракета вдарила по житлових будинках у Кривому Розі, забравши життя 20 українців, зокрема 9 дітей.
Українська делегація категорично порушила питання російського терору цивільного населення, жорстоких порушень міжнародного гуманітарного права та безкарності агресора, закликаючи парламенти світу до негайних дій у відповідь на ці звірства.
«Мир не може бути таким, як його бачить росія — з ракетами та кровопролиттям. Ми працюємо на всіх рівнях, щоб забезпечити справедливість і відповідальність за ці злочини. Вірю, що Асамблея стане основою для співпраці, орієнтованої на конкретні дії, спрямовані на припинення війни з боку рф», — зазначив Олександр Корнієнко.
Перебуваючи у Ташкенті, українська парламентська делегація, зокрема, провела зустріч із Першим заступником Голови Сенату Олій Мажлісу Республіки Узбекистан Содіком Сафоєвим, під час якої обговорили розвиток двосторонніх відносин та міжпарламентської співпраці. Окрему увагу приділили темам підтримки суверенітету України та посиленню економічної взаємодії. «Один із суттєвих інструментів для відновлення наших політичних та економічних зв’язків — активна робота міжпарламентських груп дружби», — наголосив Олександр Корнієнко. Перший віцеспікер також висловив вдячність Президенту Узбекистану Шавкату Мірзійоєву за його промову, в якій він рішуче підтримав Україну.
За словами Першого віцеспікера, у межах робочого візиту до Республіки Узбекистан було також проведено зустріч із представниками української та кримськотатарської громад. Сторони обговорили питання збереження культурної ідентичності та підтримку кримських татар за кордоном. Під час розмови акцентували на важливості законодавчих ініціатив, зокрема щодо подвійного громадянства. Українська делегація запевнила, що працюватиме над створенням умов для реалізації прав українців по всьому світу.
З головою делегації Туреччини Асуман Ердоган українська парламентська делегація обговорила питання євроінтеграції України, деокупації Криму та звільнення кримських татар.
У діалозі з парламентаріями Республіки Корея йшлося про важливість розширення співпраці для досягнення справедливого миру та завершення війни в Україні.
Із членами парламенту Швеції було обговорено посилення підтримки України, справедливий мирний процес та виконання програми Ukraine Facility, а з представницею Австралії сенаторкою Деборою О’Ніл обговорили поточну безпекову ситуацію в Україні та необхідність досягнення справедливого і тривалого миру.
Під час зустрічі з Віце-президентом Європейського Парламенту Ніку Штефанута увагу було зосереджено на питаннях, пов’язаних з євроінтеграційним процесом України.
Під час зустрічі з делегацією Індонезії було підкреслено важливість продовження співпраці для відновлення медичної інфраструктури України та досягнення стабільного миру на міжнародній арені.
«Акцентував на тому, що попри триваючу повномасштабну російську агресію наша держава залишається непохитним гарантом світової продовольчої безпеки. Разом з нашими партнерами та донорами ми вже другий рік поспіль успішно реалізуємо гуманітарну ініціативу «Grain from Ukraine», — сказав Перший віцеспікер.
Із парламентаріями Малайзії обговорено питання безпекової ситуації, а також перспективи співпраці в аграрній сфері, цифрових технологіях та виробництві дронів.
Під час зустрічі з делегацією Федеративної Республіки Бразилія обговорено щоденні російські атаки на українські міста та необхідність досягнення справедливого миру для зупинення війни.
У діалозі з делегацією ОАЕ акцентували увагу на підготовці угоди про всеосяжне партнерство між Україною та ОАЕ, а також на важливості завершення війни та недопущення повторної агресії.
«Ми з колегами провели численні зустрічі, на яких просували український порядок денний, обговорюючи санкційний тиск на росію, кримінальну відповідальність за злочини агресії, повернення наших полонених додому та відмову росії від припинення вогню. Майже два десятки двосторонніх зустрічей, і кожна з них важлива для зміцнення міжнародної підтримки України», — поділився своїми враженнями від роботи делегації заступник голови Комітету з питань зовнішньої політики та міжнародного співробітництва Арсеній Пушкаренко. «Асамблея є важливим майданчиком для просування наших питань на глобальному рівні, адже тут ми мали можливість представити український порядок денний та обговорити найбільш актуальні виклики», — сказав він.
У межах засідання 150-ї Асамблеї Міжпарламентського Союзу українська делегація представила виставку «Українська культурна спадщина та ідентичність: захист культури та релігійних свобод». Захід був присвячений культурній спадщині Криму — його матеріальним і нематеріальним виявам, пов’язаним з історією, релігією та щоденним життям корінного народу України — кримських татар.
Членкиня Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, співголова міжфракційного об’єднання «Кримська платформа»
Таміла Ташева під час загальних дебатів наголосила на важливості діалогу з людьми для досягнення соціального розвитку та справедливості. Вона акцентувала увагу на необхідності інтеграції внутрішньо переміщених осіб і захисту вразливих груп, зокрема жінок, молоді, релігійних громад і корінних народів, що страждають від агресії та окупації. Окремо Таміла Ташева звернула увагу на ситуацію в Криму, де під загрозою перебувають не лише культура та релігійні переконання, а й ціла спільнота кримських татар.
На зустрічах з делегаціями Казахстану та Об’єднаних Арабських Еміратів вона наголосила на важливості розвитку двосторонньої співпраці в культурних і гуманітарних сферах, зокрема через відкриття українських та кримськотатарських студій, а також порушила питання захисту прав корінних народів. Також Таміла Ташева виступила на Комітеті з демократії та прав людини щодо серйозної проблеми депортації українських дітей до рф.
Виступ голови підкомітету з питань антикорупційної політики у сфері цифрових інновацій та публічних даних Комітету з питань антикорупційної політики Олексія Жмеренецького в рамках засідання Асамблеї стосувався взаємодії між БРІКС та ООН, а також впливу агресивної політики росії на глобальний розвиток. Олексій Жмеренецький підкреслив важливість реформи Ради Безпеки ООН, зазначивши, що росія через своє вето блокує вирішення численних міжнародних криз, зокрема ситуації в Україні.
«Якщо члени БРІКС хочуть заслуговувати довіру у своїх спробах встановити справедливість у глобальному управлінні та реформувати ООН, важливо, щоб ми керувалися спільними цінностями в усіх ситуаціях, включно з російською агресією проти України. Ми дуже раді продовжувати працювати з нашими друзями в БРІКС, щоб допомогти пом’якшити негативний вплив росії», — наголосив він.
Олексій Жмеренецький запропонував тему нової декларації Комітету з питань ООН Міжпарламентського союзу, яка стосуватиметься посилення спроможності парламентів з прогнозування майбутнього в контексті виконання Пакту майбутнього ООН. Крім того, він взяв участь у виїзних засіданнях Комітету ООН, відвідавши офіс Постійного представника ООН в Узбекистані та ознайомившись з підтримкою ООН у розвитку системи охорони здоров’я країни.
Голова Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко виступив на Комітеті з питань миру та безпеки МПС під час обговорення правок до резолюції про рішення двох держав у Палестині та Ізраїлі, а також на засіданні Комітету з міжнародного гуманітарного права, де йшлося про вплив збройних конфліктів на права дітей.
У свою чергу член Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Санченко на бюро Комітету з питань миру та безпеки представив пропозицію української делегації щодо нової резолюції комітету про забезпечення справедливого та стійкого миру, відповідальності за злочини та виплату компенсацій жертвам агресії. Тему було підтримано, і вона стане основною темою роботи Комітету на наступний рік.
Варто зазначити, що перший заступник Голови Комітету з питань бюджету Іван Крулько обстояв низку правок до резолюції про вплив конфліктів на сталий розвиток, зокрема ухвалено правки про екоцид, реформу ООН, неприпустимість ударів по цивільній інфраструктурі, непорушність міжнародно визнаних кордонів і компенсаційний механізм. російська делегація не змогла запобігти прийняттю цих правок і достроково залишила засідання Комітету.
Голова підкомітету з питань забезпечення зовнішньоекономічних зв’язків та ефективного використання міжнародної допомоги Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Ольга Руденко була обрана до керівного органу Форуму жінок-парламентарів, Олексія Жмеренецького обрали членом керівного органу Комітету зі справ ООН, а голова підкомітету з питань зміни клімату та охорони атмосферного повітря Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Леся Василенко переобрана членом керівного органу Комітету з питань демократії та прав людини.
ДОВІДКОВО
Міжпарламентський союз (Inter-Parliamentary Union, IPU) є глобальною організацією національних парламентів. Заснований 136 років тому як перша багатостороння політична організація у світі, що заохочує співпрацю та діалог між усіма націями.
Нині до МПС входять 181 національний парламент і 15 асоційованих членів. Союз сприяє розвитку демократії та допомагає парламентам стати сильнішими, молодшими, гендерно збалансованими та більш представницькими.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.