Верховній Раді рекомендовано прийняти за основу законопроєкти щодо майнових прав інтелектуальної власності на об’єкти, створені у зв’язку із проходженням військової служби, і щодо деяких питань проведення конкурсу на посаду судді.
Нещодавно відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, на якому розглянуто проєкт закону про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо майнових прав інтелектуальної власності на об’єкти, створені у зв’язку із проходженням військової служби (реєстр. № 13110 від 17 березня 2025 року).
Законопроєктом пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України, зокрема щодо розширення переліку суб’єктів інтелектуальної власності, включивши до них «інших учасників цивільних відносин» (зміни до статті 421 ЦК України). Також виключити частину другу із статті 190 ЦК України, якою встановлено, що «майнові права є неспоживною річчю. Майнові права визнаються речовими правами». Крім того, пропонується внести зміни до статті 429 ЦК України, якими визначити, що майнові права інтелектуальної власності на об’єкт, створений у зв’язку з виконанням службових обов’язків під час проходження військової служби належать суб’єкту, визначеному законом.
Прийняття зазначеного законопроєкту сприятиме передбачуваному розподілу та належному оформленню прав інтелектуальної власності на об’єкти, що створюються військовослужбовцями у зв’язку з виконанням службових обо-в’язків за рахунок коштів державного бюджету.
За результатами обговорення Комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроєкт за основу.
Комітет з питань правової політики також розглянув проєкт закону про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо деяких питань проведення конкурсу на посаду судді (реєстр. № 13114 від 18 березня 2025 року), поданий народним депутатом України Масловим Д. В.
Законопроєкт розроблений з метою уточнення деяких питань проведення конкурсу на посаду судді, окремих організаційних питань у роботі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та, як наслідок, зміцнення довіри суспільства до конкурсних процедур, зокрема і судової влади та інститутів правосуддя загалом, а також посилення авторитету судів у державі.
Для поставленої мети законопроєктом пропонується внести зміни до статей 74, 79-3, 79-5 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі — Закону) щодо умов складення кваліфікаційного іспиту, а також встановити, що на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року 2102-IX, а також протягом одного року з дня його припинення або скасування, не застосовуються положення частини дев’ятої статті 74 та частини третьої статті 84 Закону.
Також у проєкті пропонується внести зміни до статті 7 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» щодо перегляду обмежень, які перешкоджають особі взяти участь у конкурсі на посаду судді Вищого антикорупційного суду.
Крім того, у законопроєкті пропонується врегулювати тимчасове обмеження загального доступу до суддівських досьє (досьє кандидата на посаду судді), а також декларації родинних зв’язків судді (кандидата на посаду судді) на період дії воєнного стану в Україні, якщо такі матеріали містять чутливу інформацію (особа проходить військову службу, член сім’ї або близька особа перебувають на території ведення бойових дій або тимчасово окупованій території тощо).
На переконання суб’єктів законодавчої ініціативи, реалізація законопроєкту забезпечить зміцнення довіри суспільства до судової влади та інститутів правосуддя, а також посилення авторитету органів суддівського врядування.
Обговоривши положення законопроєкту Комітет з питань правової політики вирішив рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду в першому читанні прийняти його за основу.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.