Законодавство України щодо індустріальних парків регулюється Законом України «Про індустріальні парки» № 5018-VI від 21 червня 2012 року.
Остання редакція цього закону набрала чинності 17 вересня 2023 року. Зміни були спрямовані на вдосконалення функціонування індустріальних парків та запровадження моделі екоіндустріального парку. Зокрема, було розширено перелік видів діяльності учасників парків, включно з можливістю власної генерації електроенергії, та врегульовано процедури зміни площі парку.
Впровадження моделей циркулярної економіки у форматі екоіндустріальних парків, поряд з очевидними екологічними та ресурсоощадними вигодами, значно спростить доступ продукції українських виробників на великий європейський ринок. Про це говорили учасники Другого Форуму екоіндустріальних парків, що відбувся у Києві. Захід було організовано проєктом Організації Об'єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) «Глобальна програма екоіндустріальних парків ІІ – Україна: національний компонент» (GEIPP-II), що впроваджується за підтримки Уряду Швейцарії через Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO) у співпраці з Міністерством економіки України.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко зазначив, що в майбутньому принципи циркулярної економіки в індустріальному сегменті мають бути поширені на усі промислові виробництва на території України.
«Усі промислові об’єкти нашої країни мають відповідати тим самим вимогам, які ставляться до екоіндустріальних парків. Це матриця, яку ми можемо застосувати до всього промислового сектору», – підкреслив парламентар.
Виступаючи на форумі, координатор з промислового розвитку ЮНІДО Крістіан Сьюзен зазначив, що попри війну впродовж останніх двох років Україна продемонструвала надзвичайний прогрес у створенні законодавчих рамок функціонування екоіндустріальних парків, що стимулює внутрішніх гравців започатковувати індустріальні проєкти саме в такому форматі. Він також зауважив, що на цьому шляху важливою є гармонізація українських національних стандартів в цьому сегменті з міжнародними, що стимулюватиме залучення інвестицій, а також значно полегшить для українських виробників вихід на міжнародні ринки. Цьому зокрема сприятиме проєкт GEIPP-II, старт другій фазі якого був наданий 8 квітня підписанням проєктної угоди Міністерством економіки України разом з UNIDO та за підтримки уряду Швейцарії. Грантова підтримка Швейцарії проєкту становить 3 мільйони швейцарських франків на 2025–2028 роки.
Екоіндустріальні парки є потенційно важливим інструментом економічного відновлення, вважає начальник управління індустріальних парків та супроводу інвестицій Міністерства економіки України Артур Мележик. За його словами, індустріальний напрямок – це еволюційне продовження розбудови індустріальних парків, яких в Україні вже налічується більше сотні.
«Префікс «еко» у індустріальному парку буде свідчити про те, що продукція, вироблена в рамках цього парку, гармонізована з європейським законодавством і, відповідно, доступ до ринку Європи буде набагато спрощений і швидший. А це сприятиме надходженню валютної виручки до України», – сказав Артур Мележик, виступаючи на форумі.
Серед переваг екоіндустріальних парків він вказав не лише зменшення негативного впливу на довкілля, а й зростання ефективності виробництва, залучення «зелених» інвестицій, підвищення енергоефективності, розвиток локальних економік і створення нових робочих місць. У рамках форуму також відбулася урочиста церемонія нагородження найуспішніших екоіндустріальних парків України 2025.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.