16 квітня в Королівстві Данія відзначається День народження Її Величності Королеви Маргрете II (на знімку) — важливе національне свято, яке об’єднує данців навколо монархії та історичних традицій країни.
Маргрете II стала першою жінкою-монархом Данії з часів середньовіччя. Вона зійшла на трон 14 січня 1972 року після смерті свого батька, короля Фредеріка IX. Її правління триває вже понад 50 років, і вона є найстаршою монархинею Європи. Королева Маргрете ІІ — не просто формальний символ, вона здобула повагу як мудра монархиня та видатна особистість у культурному середовищі: художниця, перекладачка, дизайнер костюмів і театральних сцен, поліглот і вчена. Її популярність у Данії дуже висока, а монархія залишається однією з найстабільніших інституцій країни. У день народження Королеви перед палацами в Копенгагені відбуваються офіційні урочистості — приклад щирого, демократичного патріотизму без зайвого пафосу, але з глибоким почуттям національної гордості. Традиційно з балкона палацу Амалієнборг Королева вітає громадян, які прийшли виразити їй повагу.
У 2024 році Маргрете ІІ офіційно передала престол своєму синові — королю Фредеріку X. Проте 16 квітня залишається днем народження улюблениці нації, яка й далі бере участь у культурному житті країни.
Україна та Королівство Данія встановили дипломатичні відносини 12 лютого 1992 року. Данія стала однією з перших держав — членів Європейського Союзу, яка офіційно визнала Україну як суверенну державу. 1992 року в Києві почало працювати Посольство Данії в Україні, у 1994-му в Копенгагені було відкрито Посольство України в Данії. Депутатська група Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Королівством Данія створена 26 листопада 2019 року.
З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році Данія стала однією з найбільш активних країн, що надають допомогу Україні — і гуманітарну, і військову. У 2023—2024 роках Данія створила Український фонд допомоги обсягом понад 11 мільярдів данських крон (понад 1,5 мільярда євро) для військової, гуманітарної та цивільної підтримки. Данія стала першою країною, яка офіційно оголосила про передачу винищувачів F-16 Україні у партнерстві з Нідерландами, Бельгією та США.
У 2023 році Данія взяла на себе лідерство у відбудові Миколаївської області, виділивши кошти на відновлення інфраструктури, проєкти у сфері водопостачання, ремонти лікарень, шкіл та житлових будинків, енергетичні рішення для критичної інфраструктури.
Допомога Україні стала частиною національного консенсусу — виразом солідарності, гуманізму та цінностей демократії, які поділяє данське суспільство.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.