Цьогоріч форум проходив під гаслом «Відновлення дипломатії у розділеному світі» та зібрав приблизно 20 глав держав і понад 70 міністрів. Під час форуму українські парламентарії наголосили, зокрема, на захисті мови і культури кримськотатарського народу у Криму.
Від України на форумі був присутній міністр закордонних справ Андрій Сибіга. Також серед учасників події — народні депутати Мустафа Джемілєв, Ахтем Чийгоз, Рефат Чубаров і Микола Княжицький.
Туреччина від початку повномасштабного вторгнення росії дотримується складної, але принципової позиції. Анкара послідовно підтримує територіальну цілісність України, визнає Крим українським, а кримськотатарський народ — корінним і вільним. Попри відсутність формальних санкцій проти росії Туреччина залишається однією з перших країн, яка системно допомагає українській армії, зокрема озброєнням.
Цей складний баланс турецької політики дає змогу Анкарі бути не лише регіональним гравцем, а й потенційним посередником у конфліктах. Виступ Президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана на форумі містив важливі меседжі, зокрема щодо завершення війни в Україні «справедливою і сталою мирною угодою».
12 квітня на полях форуму відбулася зустріч українських парламентаріїв з Віцепрезидентом Туреччини Джевдетом Їлмазом.
«Ми обговорили широкий спектр питань, пов’язаних із посиленням підтримки України, майбутнім звільненого Криму як частини Української держави та батьківщини кримськотатарського народу», — повідомив Голова Меджлісу Рефат Чубаров.
Особливу увагу на зустрічі було приділено тяжкому становищу українських громадян, ув’язнених у росії за політично вмотивованими звинуваченнями. Обговорювалися і можливі кроки, які могли б сприяти їхньому звільненню.
«Ми ще раз наголосили: Крим — це Україна. Розглядати інші варіанти — неприйнятно. Адже йдеться не лише про українську державність, а й про долю народу, який під загрозою зникнення», — зазначив голова підкомітету з питань культури Микола Княжицький.
Нагадаємо, росія вчиняє щодо кримських татар низку злочинів, як-от порушення культурних, освітніх, релігійних прав; знищує культурну спадщину та викрадає культурні цінності українського народу; придушує свободу слова.
На полях форуму українські парламентарії також подякували Президенту Азербайджану Ільхаму Алієву за послідовну підтримку територіальної цілісності України. У своєму виступі 9 квітня в Баку Алієв підкреслив: «Ми завжди підтримували, підтримуємо і будемо підтримувати суверенітет України... Очікувати, що Україна пожертвує частиною своєї території — несправедливо і нереалістично».
За словами Рефата Чубарова, ці слова знайшли відгук і серед учасників Анталійського форуму, які дедалі чіткіше розуміють, що справедливий мир в Україні неможливий без повного відновлення її територіальної цілісності.
Прес-служба Апарату Верховної Ради України.