Його історія починається з 1911 року, коли князь Альбер I під впливом соціально-політичних змін у Європі запровадив конституцію Монако. Саме конституція вперше визначила наявність представницького органу в структурі влади князівства. До 1911-го Монако було абсолютною монархією.

Конституція 1911 року стала компромісом між збереженням влади князя і необхідністю мати дорадчий законодавчий орган.

Конституція 1911 року запровадила Національну раду з 12 членів, що обиралися населенням країни, проте повноваження депутатів були обмежені — переважно дорадчі. У період Другої світової війни та після неї роль Національної ради Монако була ослаблена. У 1949-му до влади прийшов князь Реньє III і саме він поступово ініціював модернізацію інституцій, включно з парламентом.

Ключовим етапом у розвитку парламентаризму в Князівстві Монако є прийняття конституції 1962 року, яку ініціював князь Реньє III. Саме ця реформа визначила та зміцнила роль парламенту, надала Національній раді право ухвалювати закони, хоча остаточне затвердження та впровадження закону залишається за князем, збільшила кількість депутатів до 18 осіб, забезпечила принцип розподілу влади: виконавча — за князем та урядом, законодавча — поділяється між князем і парламентом.

2002 року в країні відбувся перегляд норм конституції, внесено деякі зміни, які уточнили повноваження парламенту. Згідно з цими змінами кількість депутатів зросла до 24, парламент отримав більше важелів впливу на формування та витрати державного бюджету, розширилися норми й положення нагляду за урядом.

Сучасна Національна рада Монако складається з 24 депутатів, які обираються прямим голосуванням громадян строком на п’ять років. Вибори в країні проводяться за змішаною виборчою системою: частина депутатів обирається за партійними списками, частина — за мажоритарною системою. Голову Національної ради обирають самі депутати.

До повноважень парламенту Князівства Монако належать законодавча діяльність та спільно з князем ухвалення законів, затвердження бюджету, контроль над урядовою політикою, ратифікація міжнародних угод.

У Національній раді Князівства Монако функціонують постійні комісії (комітети), які відповідають за попередній розгляд законопроєктів та виконання парламентського контролю у відповідних сферах. Їх структура визначена Регламентом Національної ради. Комісія з фінансів та національної економіки. Напрями роботи: розгляд і аналіз державного бюджету, фіскальна політика, податки, збори, дотації, питання банківської системи, інвестицій та загальної економічної стратегії. Вона надає висновки щодо бюджету та фінансових законопроєктів, проводить аудит витрат та надходжень держави.

Комісія із соціальних питань та правозахисту займається питаннями охорони здоров’я, соціального забезпечення, освіти, працевлаштування, дотриманням прав дітей, осіб з інвалідністю, пенсіонерів, розглядає соціально орієнтовані законопроєкти, здійснює моніторинг системи охорони здоров’я та трудових відносин.

Комісія з обладнання, охорони довкілля та міського планування відповідає за міське планування та забудову, транспорт, інфраструктуру, охорону навколишнього середовища, кліматичну політику, здійснює аналіз проєктів щодо забудови й реконструкції, розгляд екологічного законодавства.

Комісія із законодавства, правових питань та свободи розглядає законопроєкти щодо конституційного та цивільного права, кримінального законодавства, прав людини, свобод громадян, юридичні аспекти міжнародного співробітництва, здійснює попередній розгляд усіх законопроєктів перед їх винесенням на пленарне засідання, бере участь у гармонізації права з міжнародними нормами.

Комісія з міжнародних справ розробляє законопроєкти з напрямів міжнародної співпраці, дипломатичних відносин, бере участь у міжпарламентських організаціях, зокрема Міжпарламентському союзі. До повноважень комісії належать розгляд міжнародних договорів та угод, що підлягають ратифікації, моніторинг зовнішньої політики в межах компетенції парламенту.

За необхідності Національна рада може оголосити про створення тимчасових або спеціальних комісій, наприклад, для аналізу конкретних криз або реформ.

Монако залишається конституційною монархією, де князь має значні повноваження, але Національна рада має стабільний і реальний вплив на законодавчі процеси. Останні вибори до Національної ради відбулися у лютому 2023 року. Більшість місць отримала політична коаліція «Національна єдність» (Union Nationale), яка підтримує поточну політику князівства.

Князівство Монако — карликова держава, територія: 2,02 кв. км, розташована на півдні Європи на узбережжі Середземного моря неподалік Французької рів’єри на відстані 20 км від міста Ніцци (Франція). Дипломатичні відносини між Україною та Князівством Монако було встановлено 26 липня 2007 року шляхом обміну нотами. Інтереси України в Монако представляє Посольство України у Франції, інтереси Монако в Україні — Посольство Франції. Монако не має консульських установ в Україні, найближчі представництва розташовані в Угорщині, Польщі та Румунії. У червні 2023 року міністр закордонних справ України провів зустріч з міністеркою закордонних справ Монако Ізабель Берро-Амадай.

Сторони обговорили участь Монако в реалізації Формули миру.

Князівство Монако запропонувало порятунок українцям від війни та геноциду. «Ми будемо брати участь у цьому процесі відповідно до наших можливостей і залучимо усі доступні нам засоби», — сказав князь Альбер II у телезверненні. Зокрема, це стосується обмеженої кількості доступного житла в князівстві. З цього питання князівство працює спільно з Францією над наданням житла біженцям. Фінансова допомога кожній родині зберігається в розмірі приблизно 15 євро на особу на добу, також запропоновано спеціальні квитки для придбання їжі. Соціальне забезпечення тимчасово переміщених громадян України встановлено у межах надання освіти у школах Монако дітям-біженцям, а для підтримки соціалізації та мовних потреб розроблена спеціальна гуманітарна програма. Також діти можуть зареєструватися в Центрі дозвілля князя Альбера II для спортивних та культурних заходів, за окремою заявкою біженцям надається соціальне страхування чи інша допомога, яка може знадобитися у пошуку роботи та сприяння в отриманні дозволів на роботу в князівстві.

Усі питання щодо влаштування біженців вирішує Департамент громадської безпеки — єдиний центр, який реєструє та повідомляє про будь-якого біженця в державну адміністрацію. Цей новий координаційний підрозділ об’єднав департаменти внутрішніх справ, охорони здоров’я та соціальних справ, зовнішніх зв’язків та співпраці та Червоний хрест Монако.

Депутатська група Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Князівством Монако створена 5 грудня 2019 року, співголовами є Олена Копанчук та Олена Мошенець («Слуга народу»).

«Le Journal de la Conseil National» / «Журнал Національної ради» — офіційний друкований орган Національної ради Князівства Монако

Видання було започатковано у 2015 році як офіційний засіб комунікації між парламентом і суспільством.

Основна мета журналу — інформування громадян про діяльність Національної ради, включно з такими темами: законодавчі ініціативи, пленарні засідання та рішення, діяльність парламентських комітетів, інтерв’ю з депутатами, міжнародна парламентська діяльність, події за участю Національної ради.

Видання також висвітлює соціальні проєкти, урбаністичні плани, екологічні ініціативи та бюджетні питання. Журнал має друковану та електронну версію. Видається тричі на рік — навесні, восени та наприкінці року.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.