Учасники третього Глобального саміту обговорювали залучення до активного соціального життя людей з інвалідністю, яких налічується понад 1,3 мільярда, а також на зміцненні міжнародного співробітництва. Враховуючи напрацювання попередніх двох самітів, які відбулися у 2018-му та 2022-му, GDS-25 орієнтується на розширення вже досягнутих результатів. Організатори визначили 7 ключових повідомлень, серед яких принцип «нічого для нас без нас», що підкреслює важливість участі людей з інвалідністю у процесах ухвалення рішень.

У межах саміту учасники з різних країн, серед яких урядовці та представники організацій людей з інвалідністю, обговорювали успішні практики та виклики, з якими стикаються під час реалізації різноманітних ініціатив. Однією з тем дискусії стали перспективи подолання цифрового розриву та нових можливостей для людей з інвалідністю в доступі до е-сервісів.

«Україна послідовно розширює програми підтримки людей з інвалідністю, впроваджуючи цифрові рішення та розвиваючи систему реабілітації. Ми зосереджуємося на цифровізації не лише через швидкість і зручність, а й тому, що в умовах повномасштабної війни це питання безпеки. Завдяки цьому прагнемо створити більш ефективну і доступну соціальну інфраструктуру, що відповідає потребам, зокрема, людей з інвалідністю», — сказав Володимир Василенко, заступник міністра соціальної політики України.

Заступник міністра розповів, що в Україні працює Соціальний портал Мінсоцполітики — soc.gov.ua, на якому можна подавати онлайн-заяви на отримання соціальних послуг.

Наприклад, люди з інвалідністю можуть обрати та заявити про потребу в таких базових соціальних послугах, як-от:

- фізичний супровід осіб з інвалідністю;

- супровід дитини з інвалідністю під час інклюзивного навчання;

- переклад жестовою мовою;

- транспортні послуги;

- підтримане проживання;

- догляд вдома;

- персональний асистент;

- соціальна реабілітація.

Цей перелік невичерпний — на порталі станом на сьогодні доступно 37 соціальних послуг. Крім того, з початку 2025 року люди з інвалідністю можуть швидше отримувати протези та інші засоби реабілітації. Щоб розібратися з державною програмою підтримки, Мінсоцполітики спільно з Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю запустили спеціальну онлайн-платформу — protez.msp.gov.ua.

Володимир Василенко додав, що нині триває розробка нових програм для людей з інвалідністю, водночас переосмислюються процеси для більшої ефективності та доступності соціальних сервісів.

Нагадаємо, що безбар’єрність стала однією із нових цінностей суспільства для 87% українців — результати дослідження презентували під час засідання Ради безбар’єрності у березні 2025-го.

Довідково: Глобальний саміт з питань інвалідності-2025 (GDS) започаткований у 2017 році з метою зібрати стейкхолдерів на всіх рівнях, які поділяють спільну мету та бачення розвитку інклюзивного суспільства. Це не лише дводенна подія, яку проводять кожні три роки, а механізм, що охоплює безперервну адвокацію та мобілізацію руху за права людей з інвалідністю, а також є платформою для обміну досвідом та найкращими практиками між державами та організаціями людей з інвалідністю.

Третій Глобальний саміт (GDS-25) приймали Міжнародний альянс з питань інвалідності (IDA), уряд Німеччини та уряд Йорданії.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.