Комітет з питань аграрної та земельної політики заслухав інформації Фонду державного майна України та ТОВ «ДЕРЖЗЕМБАНК» щодо ефективності використання земель сільськогосподарського призначення державної власності.
15 квітня 2025 року Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики на своєму засіданні заслухав інформації керівництва Фонду державного майна України та ТОВ «ДЕРЖЗЕМБАНК» щодо реалізації положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності використання земель сільськогосподарського призначення державної власності» № 3272-IX.
Під час розгляду даного питання зазначалося, що центральною нормою даного Закону було перетворення державних підприємств в господарські товариства, у постійному користуванні яких перебувають земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Закон передбачав, що постійне користування в такому разі переоформлюється на тривалу оренду. Також, зазначені господарські товариства одержали право передавати ці земельні ділянки в суборенду на земельних торгах.
Разом з тим, цим Законом було надано право Кабінету Міністрів України вилучати земельні ділянки сільськогосподарського призначення з постійного користування одних державних підприємств і передавати їх у постійне користування іншим державним підприємствам.
Водночас народні депутати України – члени Комітету зазначили, що до Комітету надійшло ряд звернень від наукових центрів, науково-дослідних інститутів та підприємств Національної академії аграрних наук України (НААН) стосовно стурбованості, що Фондом державного майна України направлено до Кабінету Міністрів України проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про вилучення і передачу земельних ділянок у постійне користування без зміни цільового призначення», яким земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які вилучаються з постійного користування державних підприємств та установ, передаються без зміни цільового призначення ДП «Резерв». Окремими складовими цього проекту розпорядження є вилучення земельних ділянок національних наукових центрів, науково-дослідних інститутів та підприємства НААН загальною площею 135,2 тис.га.
Представники Національної академії аграрних наук України під час засідання заявили про категоричне заперечення такого вилучення, оскільки це може завдати нищівного удару по діяльності провідних наукових аграрних інститутів, що працюють в різних ґрунтово-кліматичних зонах України.
Також наголосили, що сучасна аграрна наука потребує значних земельних ресурсів для проведення досліджень і забезпечення роботи таких напрямів, як селекція, насінництво, садівництво, виноградарство, мікробіологія та племінне тваринництво.
Під час обговорення також звернули увагу, що НААН вже провела інвентаризацію та оптимізацію своїх земельних ресурсів відповідно до розпорядження Уряду ще у 2021 році. Внаслідок цього, станом на початок 2025 року, загальна площа землекористування наукових установ НААН вже скоротилася з 462,1 тис. га до 276,7 тис. га. При цьому у 2024 році підприємства НААН показали позитивні результати: реалізували продукції на понад 3,4 млрд грн, отримали 627,4 млн грн валового прибутку та сплатили майже 959 млн грн податків.
За підсумками обговорення Комітет вирішив звернутись до Кабінету Міністрів України щодо необхідності визначення оптимального обсягу земель, необхідних для ефективної роботи наукових установ НААН та виконання ними державних програм. У зв’язку з цим, Фонду державного майна України необхідно відкликати та доопрацювати проект розпорядження, з урахуванням обґрунтованих потреб у землекористуванні для установ НААН. Також надати Комітету інформацію щодо ефективності діяльності Земельного банку у порівнянні з діяльністю на цих землях наукових установ.
Народні депутати України – члени Комітету впевнені, що для аграрної галузі важливо ефективне використання сільськогосподарських земель і запобігання ризикам для повноцінного функціонування та розвитку аграрної науки в Україні.