Автори ошатного видання, яке налічує майже 400 сторінок і велику кількість кольорових ілюстрацій – фотоархівних матеріалів, картосхем, репродукцій, – відомий науковець Дмитро Степовик та голова Київського товариства «Лемківщина» Михайло Мацієвський. Книга вийшла друком у видавництві «Дніпро». Робота над виданням тривала більше двох років. «Лемківщина крізь віки» стала останньою прижиттєвою книгою академіка Дмитра Степовика, написаною під обстрілами Києва. Як зазначає директор видавництва «Дніпро» Володимир Демчак, книга приурочена до 80-их роковин від початку депортації українців із етнічних земель Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Любачівщини, Південного Підляшшя та Західної Бойківщини (1944–1951), а також до 35-ліття від заснування Київського товариства «Лемківщина».
Автор передмови до видання, доктор історичних наук Володимир Сергійчук (на знімку) у своєму виступі під час презентації наголосив, що примусове тотальне виселення українців-автохнонів з історичних земель – це злочин, адже людей «вигнали з Батьківщини, вирвали з корінням». Історик нагадав, що 9 вересня 1944 року в Любліні комуністичні уряди УРСР та Польщі уклали угоду про «взаємний обмін населенням», який передбачав повне звільнення територій, які відходили до Польщі, від українців шляхом переселення їх до УРСР, а етнічних поляків – з України до Польщі. Як наслідок – близько 700 тисяч українців втратили свої домівки та право повернутися на Батьківщину.
Завдяки кропіткій праці авторів книги та інших дослідників, ця сторінка історії стає набутком суспільної свідомості. Учасники презентації наголошували, що видання є вагомим внеском у сучасну українську історіографію, етнологію та культурологію. Книга висвітлює історичну долю лемків як самобутньої етнографічної гілки українського народу, детально аналізує причини та наслідки примусового виселення українців із Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини та Західної Бойківщини. Особлива увага приділена операції «Вісла», яка стала одним із найтрагічніших епізодів у ХХ столітті для українців у Польщі.
Народний артист України, бандурист Тарас Яницький (на знімку) зазначає:
«Презентація книги «Лемківщина крізь віки» є не лише виявом глибокої історичної свідомості, а й актом колективного переосмислення минулого – з метою утвердження гідності, збереження культурної тяглості та формування української ідентичності в умовах новітніх викликів.
Для мене ця подія має глибоке родинне значення, оскільки моя мама була лемкинею. Її батьки пережили жахи депортації з села Ветлино, що на Лемківщині (тепер територія Польщі)».
Захід відбувся за участі Київського товариства «Лемківщина» імені Богдана-Ігоря Антонича, почесних членів товариства, а також представників наукової спільноти, діячів культури й мистецтва. Книга розрахована на широке коло читачів, яких цікавить історія України. А вийшла вона завдяки фінансовій підтримці АТ «Оболонь», його президента Олександра Слободяна та голови Наглядової ради Сергія Блощаневича.
На знімках: під час презентації нової книги.