23 квітня 2025 року Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів провів чергове засідання у режимі відеоконференції.
На засіданні Комітету розглядали важливі законодавчі ініціативи, спрямовані на удосконалення трудового законодавства, пенсійного забезпечення та соціального захисту.
Під час обговорення положень проєкту закону України про ветеранське підприємництво (реєстр. № 10258) члени Комітету вирішили, що робоча група продовжить роботу з його доопрацювання до другого читання.
Крім того, народні депутати — члени Комітету розглянули проєкт закону України про внесення змін до деяких законів України щодо задоволення потреб населення у перевезеннях в умовах воєнного стану (реєстр. № 12177-1), підготовлений до другого читання, та прийняли рішення рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду зазначеного законопроєкту прийняти його в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними правками. Метою законопроєкту є забезпечення в умовах воєнного стану потреб населення у перевезеннях автомобільним та міським електричним транспортом.
Водночас, обговорюючи порівняльну таблицю до проєкту закону України про внесення змін до статей 7 та 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (реєстр. № 12255-1), Комітет прийняв рішення схвалити текст порівняльної таблиці до законопроєкту з пропозиціями і поправками народних депутатів України, а також з урахуванням пропозицій народних депутатів — членів Комітету, проголосованих та підтриманих на засіданні Комітету, і рекомендував Верховній Раді України прийняти його у другому читанні та в цілому з необхідним техніко-юридичним опрацюванням.
Законопроєктом пропонується: передбачити обов’язок сторін трудового договору постійно (в тому числі й під час призупинення дії трудового договору) забезпечувати можливість комунікації та невідкладно (у строк не більш ніж 10 календарних днів) інформувати іншу сторону про зміну своїх контактних даних (адресу місця знаходження (проживання), адресу електронної пошти (за наявності), номерів телефону тощо); встановити максимальний строк призупинення роботодавцем дії трудового договору — не більш ніж 90 календарних днів; проте за згодою сторін строк призупинення дії трудового договору може бути продовжений на строк понад 90 календарних днів, але не більш ніж до дня припинення або скасування воєнного стану; визначити підстави відновлення дії призупиненого трудового договору; встановити право сторін призупиненого трудового договору припинити такий трудовий договір з підстав, визначених законом. Водночас прикінцевими та перехідними положеннями законопроєкту роботодавцям та працівникам з дня прийняття цього Закону надається 60 календарних днів для оновлення інформації про себе.
Також народні депутати — члени Комітету ухвалили рішення відкласти прийняття рішення стосовно проєкту закону України про осіб, які брали участь у Революції Гідності, та їх державну підтримку (реєстр. № 13073) з метою проведення додаткових консультацій.
Окрім зазначеного, Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України включити до порядку денного та за наслідками розгляду у першому читанні прийняти за основу проєкт закону України про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо удосконалення порядку видачі, продовження та контролю за обґрунтованістю видачі листків непрацездатності (реєстр. № 13062), поданий народними депутатами України Арахамією Д. Г., Третьяковою Г. М. та ін.
Цей законопроєкт передбачає внесення змін та доповнень до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», якими пропонується: удосконалити процес проведення перевірок листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування; уточнити механізм компенсації сум страхової виплати у разі встановлення необґрунтованості видачі листка непрацездатності та оскарження вимоги на компенсацію; передбачити можливість використання паперових листків непрацездатності на період воєнного стану та три місяці після його припинення чи скасування тощо.
Наостанок члени Комітету проголосували за створення робочої групи з доопрацювання до другого читання проєкту закону України про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури (реєстр. № 12278) під головуванням голови підкомітету з питань соціального захисту дітей, постраждалих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України з 2014 року Комітету Тетяни Циби.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.
Фото з відкритих джерел.