Нещодавно у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики відбулася робоча зустріч, присвячена обговоренню нового міжнародного документа — Конвенції Ради Європи про захист професії адвоката. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив Роман Бабій, народний депутат, член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.
Як підкреслив народний обранець, «адвокати, професійною метою яких є захист прав фізичних та юридичних осіб, у своїй роботі самі потребують системного захисту — особливо від свавільних дій державних органів».
Особливо актуальним це є в умовах воєнного стану, коли, за словами парламентарія, дедалі частіше фіксуються випадки погроз, переслідувань адвокатів, незаконного перешкоджання їхній роботі, а особливо яскраво це відбувається з боку представників ТЦК, коли адвокатів «залякують» мобілізацією, та з боку правоохоронців, які намагаються протиправно вплинути на позицію адвоката, на реалізацію ним своїх повноважень у захисті клієнта.
Про такі випадки свідчить динаміка збільшення звернень адвокатів до органів адвокатського самоврядування в останні кілька років.
На зустрічі представники органів адвокатського самоврядування презентували власне Конвенцію, її зміст. Цей документ, зокрема, встановлює, що держави-учасниці зобов’язані гарантувати виконання адвокатами своїх професійних обов’язків без загрози фізичних атак, погроз, переслідувань, залякувань або неправомірних перешкод чи втручання. Якщо такі дії можуть становити кримінальний злочин, має бути забезпечене їх ефективне розслідування.
Україна брала безпосередню участь у розробленні тексту Конвенції.
«Приємно відзначити, що Україна була активно залучена до її формування — зокрема, у підготовці тексту Конвенції брав участь Валентин Гвоздій, заступник голови Національної асоціації адвокатів України», — зазначив політик.
Конвенція буде відкрита для підписання 13 травня під час зустрічі міністрів закордонних справ Ради Європи. Підписати її може й Україна — як один із розробників. Для набуття чинності документ має бути ратифікований щонайменше вісьмома країнами, шість із яких повинні бути членами Ради Європи.
«На моє переконання, Україна має не лише якнайшвидше ратифікувати цю Конвенцію, а й забезпечити впровадження в національне законодавство дієвих механізмів, які на практиці гарантуватимуть досягнення її цілей», — резюмував народний депутат. Він також закликав до одночасного процесу ратифікації та імплементації.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.