«Нещодавно долучився до роботи виїзної наради Комітету з питань екологічної політики та природокористування, яка відбулася на Закарпатті за участю представників Міністерства захисту довкілля, Державної екологічної інспекції, Спеціалізованої екологічної прокуратури, антикорупційних органів, місцевої влади та міжнародних партнерів», — інформує народний депутат Михайло Лаба на своїй фейсбук-сторінці.
За словами народного обранця, основними темами обговорення були:
- реформування системи екологічного контролю в Україні за європейськими стандартами;
- створення надійного фундаменту для охорони довкілля та запобігання екологічним катастрофам;
- адаптація екологічного законодавства для виконання євроінтеграційних зобов’язань та реагування на шкоду, завдану агресією рф.
Також політик назвав ключові пріоритети:
- запобігання забрудненню через превентивні заходи;
- використання моніторингових даних для планування перевірок;
- принцип «забруднювач платить» та невідворотність відповідальності;
- цифровізація екологічного контролю для прозорості;
- усунення дублювання функцій між державними органами;
- тісна координація між органами контролю та нові джерела фінансування для екоконтролю.
Це важливий крок до повної трансформації системи охорони довкілля в Україні, що дасть змогу не лише захистити природу, а й відповідати сучасним європейським вимогам, вважає народний депутат.
Михайло Лаба повідомив, що у межах виїзної наради були проведені заходи в Полянській та Ставненській громадах: «Зокрема відвідали Ужанський національний природний парк. Спільно із заступником міністра Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторією Киреєвою, колегами-нардепами, а також головою Ставненської громади Іваном Мандриком, т. в. о. Екологічної інспекції України та регіональними представниками обговорили важливі питання, які турбують місцеве самоврядування та жителів, зокрема ліміти на дрова, плату за землю, санітарні рубки тощо».
Політик також зазначив, що останнім часом у соціальних мережах активно обговорюються можливі порушення екологічного законодавства під час будівництва інфраструктури для вітропарку. «Як відомо, екоінспекція вже провела низку перевірок з цього питання. При цьому важливо зазначити, що більшість краян не заперечують проти вітрогенеруючих установок та інших відновлювальних джерел енергії на теренах Закарпаття. Вони лише акцентують увагу на необхідності дотримання екологічних норм та збереження природного балансу».
Михайло Лаба як народний депутат брав участь у низці обговорень із жителями, керівництвом громади та інвесторами щодо проєкту плану будівництва вітропарку на території гірського масиву «Полонина Руна».
Думки в громаді щодо цього проєкту залишаються різними.
Вітроенергетика має і переваги, і недоліки, зауважив народний депутат: «Без сумніву, цей напрям повинен розвиватися. Проте постає питання: чи доречно будувати вітропарк саме на вершині мальовничої полонини, яка є туристично-рекреаційним магнітом для громади та всього регіону? Чи враховано всі можливі екологічні та соціально-економічні виклики?».
«Можливо, доцільніше було б розглянути альтернативну локацію в межах Тур’є-Реметівської громади», — пропонує Михайло Лаба. Свою позицію він виклав під час громадських слухань та в одному з депутатських звернень до керівництва Тур’є-Реметівської сільської ради.
«У такому важливому питанні увагу слід сконцентрувати на необхідності дотримання екологічних норм та збереження природного балансу», — наголосив політик.
Обговорювані під час виїзної наради законодавчі ініціативи та порушені питання охорони довкілля є надзвичайно актуальними та на часі.
Михайло Лаба подякував усім учасникам наради за конструктивний підхід та активну взаємодію, а також міжнародним партнерам — команді ПРООН та уряду Швеції — за важливу підтримку цієї ініціативи.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.