Київська міська державна адміністрація перевірить стан пам’яток архітектури столиці. Відповідне доручення профільним управлінням і очільникам районів дав голова КМДА Олександр Попов. Зокрема, планується проінспектувати ставлення орендарів та власників до архітектурних об’єктів, які мають історичну і культурну цінність. Тих, хто не дотримується норм і вимог законодавства щодо охорони культурної спадщини, буде притягнуто до відповідальності. Цікаво, чи не забуде влада з усією прискіпливістю проаналізувати і власне ставлення до об’єктів культурної спадщини?
Український Монмартр, вулиця-візитівка столиці, культове місце киян... Андріївський узвіз завжди був цікавинкою Києва. Був! Сьогодні його не впізнати. Минулої осені чиновники затіяли його реконструкцію. Відтоді «Голос України» уважно відстежує ситуацію. Нині може здатися, що Андріївський перенісся назад у минуле і переживає буремні будні часів булгаковської «Білої гвардії». Антураж, принаймні, досить специфічний: розрита дорога, частково огороджена зеленим парканом, частково — просто забитими у землю колодами, покинуті будівлі з вибитими вікнами, фасади, що руйнуються... Однак влада обіцяє завершити реконструкцію в квітні цього року. І до Дня Києва (читай: Євро-2012) зробити узвіз кращим, аніж той був. Скептики ж тим часом озвучують страшні прогнози. Два до одного, що вулиця після запланованих робіт утратить свій власний дух, зміниться до невпізнанності у гірший бік, а то й взагалі буде знищена. Та про все — по порядку.
Реконструкція Андріївського узвозу почалась у жовтні минулого року. Серед наймасштабніших озвучених планів влади — замінити тутешню бруківку та перекласти комунікації. Спочатку, зізнаються працівники одного з тутешніх музеїв, за роботи взялися дуже активно. Два місяці рили і копали, а тепер про узвіз наче забули. Утворений котлован з оголеними мережами засипало снігом. Тепер небайдужі до долі вулиці бояться, що з його таненням будинки-пам’ятки на узвозі сповзуть униз. Передумови для цього всі є.
— Практично дві третини Андріївського узвозу займає великий котлован завглибшки близько трьох метрів. У такому вигляді він стоїть уже понад два місяці, — розповідає голова комісії Київради з питань культури Олександр Бригинець. — Що буде далі? Вода, яка є під землею, почне виносити у котлован пісок з-під будинків. Будівлі просідатимуть, у стінах з’являться тріщини, фундаменти розсипатимуться. Це одна частина проблеми. Друга: сніг рано чи пізно розтане. І замість того, щоб потрапити на Поділ, як це завжди було (вона стікала по бруківці), вода піде у грунт під узвозом. Почнеться підмокання фундаментів тамтешніх будиночків. Небезпека руйнації насправді дуже велика.
Тому, мовляв, якщо не вжити термінових заходів, станеться непоправне. Щоправда, з тим, що ця вулиця вже давно потребувала бодай косметичних реставраційних робіт, не посперечаєшся. Та чому їх почали незадовго до зими — багатьом незрозуміло. Кияни іронізують: мабуть, чиновники забули, що іноді так буває — взимку сніг випадає і морози лютують. Скептики ж гнуть свою лінію: на це і було розраховано. Мовляв, якщо громадськість не хоче без бою здавати узвіз, то останній просто потрібно фізично знищити. І тоді територію, котра звільнилась, можна, приміром, забудувати сучасними розважальними центрами. Адже не зміни у погоді — найбільша біда узвозу. Апетити забудовників — от що справжній головний біль вулиці. Здається, якби не протидія громадськості, її б уже давно забудували готелями, ресторанами тощо. Ця боротьба триває кілька років. Отож не дивно, що плани перекласти мережі киян насторожили. Одразу з’явились чутки, що усі ці роботи потрібні саме для того, щоб на вулиці можна було почати масштабну висотну забудову. Одна зі столичних «страшилок»: на узвозі планують звести близько 10 торгово-розважальних, офісних і готельних центрів. Дехто із експертів нагадує: диму без вогню не буває. І на сьогодні, мовляв, уже є декілька проектів будівель, які найближчим часом можуть з’явитися на Андріївському. Серед них і бізнес-центр на місці фабрики «Юність». Пророкують, що це буде семи- чи восьмиповерхова споруда...
— Такій будівлі не місце на Подолі, це зрозуміло кожному, — каже директор аналітико-дослідницького центру Олександр Сергієнко. — Таке запроектувати міг би тільки марсіанин, який жодного разу не бував у Києві. Це повністю знищить ауру вулиці. На якій стадії цей проект нині, простим людям невідомо. Хоча я особисто переконаний, що питання можливої забудови Андріївського узвозу настільки актуальне і важливе навіть для простих киян, що такі проекти повинні попередньо обговорюватись із громадськістю. До того ж, за великим рахунком, на Андріївському узвозі взагалі будувати не можна. Адже ця вулиця — частина Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ», створеного постановою Ради Міністрів УРСР ще у 1987 році.
Попри це «гарячих точок», які давно уже облюбували потенційні забудовники, на Андріївському узвозі та прилеглих вулицях чимало. Вабить їх той факт, що ця місцина дуже популярна серед городян та туристів. До того ж, історичний центр як-не-як. Та забувають вони про єдине: якщо буде втілено в життя бодай пару їхніх висотних проектів, Андріївський втратить себе, свою, якщо можна так сказати, душу.
Непокоїть доля Андріївського узвозу і мистецькі кола столиці. Раніше ця вулиця була таким собі виставковим залом просто неба. Тут за будь-якої погоди художники та народні умільці експонували свої роботи. Навіть узимку Андріївський «квітував» яскравими барвами картин та рушників. Сюди ж туристи приходили у пошуках українських сувенірів. На час проведення реконструкції тутешніх художників та продавців «попросили переїхати». Щоправда, пообіцяли, що це не «подорож в один кінець». І після завершення робіт усі повернуться на свої місця.
Столичні чиновники не втомлюються переконувати: під час реконструкції нічого будувати не збираються. Більше того, надалі без дозволу громадськості зводити висотні споруди в історичних місцях планують узагалі заборонити. А поки що у дусі голлівудських фільмів запевняють: під час реконструкції жоден Андріївський узвіз не постраждає. Навпаки, він стане ще кращий: окрім заміни мереж каналізації, водо- і теплопостачання, буде реставровано бруківку, здійснено озеленення та благоустрій вулиці. Також планується виконати в єдиному стилі ліхтарі, лави, вивіски на будинках тощо. Перед початком робіт голова КМДА Олександр Попов запевнив, що знає: «Андріївський узвіз — гордість не лише Києва, а й усієї України. Зберегти його автентичність для нас дуже важливо, адже це невід’ємна часточка душі міста». Сказано гарно. А що буде зроблено — побачимо.
...Андріївський узвіз овіяний містикою та легендами. Приміром, наші пращури вірили, що саме на цій вулиці є прохід у паралельний світ. Де він, щоправда, ніхто точно вказати поки що не зміг. Можливо, наші чиновники насправді не збираються забудовувати чи нищити Андріївський? А лише намагаються знайти цей вхід у паралельну реальність. Щоб відправити туди всіх забудовників та можновладців, які зазіхають на узвіз. Щоб там у них Андріївський славився готелями, ресторанами та бутіками. А у нас нехай би він, як і раніше, залишався серцем Києва, де вирує культурне життя міста, пульсує історія минулих століть, а тутешні будівлі пам’ятають своїх колишніх мешканців Михайла Булгакова, Івана Кавалерідзе, Григора Тютюнника та багатьох інших...
Фото Олександра КЛИМЕНКА.
Інші фото з цієї події шукайте в фотомагазині на сайті www.golos.com.ua.
На час проведення реконструкції тутешніх художників та продавців «попросили переїхати».
Для голови КМДА Олександра Попова важливо зберегти автентичність Андріїївського узвозу...
Практично дві третини Андріївського узвозу займає великий котлован завглибшки близько трьох метрів.
Андріївська церква дивиться на все це звисока.