Мета Reconstruction Task Force – налагодити співпрацю між країнами для ефективної реалізації проєктів відновлення з залученням приватного сектору.

Засідання Reconstruction Task Force є частиною домовленості між президентом України Володимиром Зеленським та президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. 

З української сторони у зустрічі взяли участь Віцепрем'єр–міністр з відновлення – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба, заступники Міністра Марина Денисюк та Костянтин Ковальчук, Голова Агентства відновлення Сергій Сухомлин, Голова Адміністрації морських портів України Олександр Семирга, а також представники «Укрзалізниці», «Укрпошти», «Украероруху».

З турецької сторони – Міністр торгівлі Туреччини Омер Болат, Надзвичайний і повноважний Посол Турецької Республіки в Україні Мустафа Левент Більген, заступники Міністра торгівлі Мустафа Тузку, Озгур Волкан Агар, Віцепрезидентка Турецької асоціації підрядників Сюхейла Чебі Карахан та інші.

«З самого початку війни Туреччина була нашим надійним стратегічним партнером. Завдяки спільним зусиллям нам вдалося відновити свободу судноплавства в Чорному морі, розширити експортні можливості через Український коридор. Ми цінуємо стабільну політичну, військову та гуманітарну підтримку, а також посередництво у звільненні військовополонених. Безперечно, ми підтримуємо активну участь турецьких компаній у відбудові України. У нас є чітке бачення залучення інвестицій. Для нас важливо аби турецькі компанії почувалися впевнено, долучаючись до реалізації великих інфраструктурних проєктів. Я дякую Туреччині за підтримку створення цієї Робочої групи. Вона стане постійною платформою координації проєктів та пошуку спільних рішень», – зазначив Олексій Кулеба.

Він підкреслив, що Міністерство постійно працює над забезпеченням максимально зрозумілих та комфортних умов для бізнесу, залучаючи міжнародних інвесторів через державні гарантії для міжнародних фінансових інституцій, державно-приватне партнерство (концесії портів, будівництво доріг) та міжнародні фінансові програми. 

Міністр торгівлі Туреччини своєю чергою розповів, що турецькі компанії відомі своєю експертизою в усьому світі, зокрема у подоланні наслідків війни та природних катаклізмів. Станом на сьогодні 34 турецькі фірми є одними з найкращих підрядників у світі, що робить Туреччину другою після Китаю у цьому секторі.

«У нас є усвідомлення, що кооперація з Україною на рівні приватного сектору надзвичайно важлива. Ще у 2022 році було підписано Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю у сфері відновлення між турецькими компаніями та Урядом України. Ми прагнемо перетворити наші взаємні наміри на реальні проєкти з відбудови України. Ще до повномасштабного вторгнення, турецькі підрядники вже реалізували понад 300 інфраструктурних проєктів в Україні. Загальна сума цих проєктів – понад 10 млрд доларів. Навіть попри війну наші фірми зберегли стійкість і з 2022 року завершили близько 100 проєктів на суму 1,2 млрд доларів. Враховуючи нашу довгу історію спільної роботи, ми впевнені у нашому партнерстві з Україною і віддані цій співпраці», – підкреслив Омер Болат.

У рамках засідання Марина Денисюк детальніше розповіла про пріоритети України у відновленні, а також шляхи залучення потенційних інвестицій. Серед них: участь у закупівлях, які проводять як міжнародні фінансові організації, так і безпосередньо український Уряд; механізм державно-приватного партнерства, участь у концесійних конкурсах. Йдеться як про поточні (контейнерний термінал порту Чорноморськ і відповідний поромний комплекс), так і майбутні проєкти.

Надалі схожі зустрічі будуть відбуватися для напрацювання спільних рішень з залучення турецького бізнесу в існуючі проєкти та створення нових ініціатив.

За матеріалами Міністерства розвитку громад та територій України.