Про це говорить дослідження «Національні великі мовні моделі», проведене українською ШІ–спільнотою.
Головною причиною такого стрибка є те, що країни створюють локальні великі мовні моделі, які допомагають їм розробляти якісні ШІ–продукти для державного сектору, медицини, оборони, освіти та сільського господарства.
«Розвиток штучного інтелекту – один із наших пріоритетів зараз. Ми впроваджуємо ШІ в різні проєкти та сфери: від освіти до дефенс–тек. Завдяки цьому ми можемо стати ще швидшими та ефективнішими як держава. Саме тому мета цього року – максимально пришвидшитися й інтегрувати ШІ в проєкти. Для цього нещодавно запустили WINWIN AI Center of Excellence. Одне із завдань центру – запуск національної LLM. Вона стане основою для якісної розробки державних продуктів та пришвидшить інтеграцію штучного інтелекту в український бізнес», – зазначив Михайло Федоров, Віцепрем’єр–міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – Міністр цифрової трансформації України.
Велика мовна модель (LLM) є видом штучного інтелекту, який працює за принципом людського мозку й може не лише аналізувати тексти, а й генерувати нові. Мовні моделі стають основами для роботи чатботів зі штучним інтелектом, як–от ChatGPT, Gemini та DeepSeek.
Щоб модель видавала текст, її попередньо навчають на великій кількості інформації. Особливістю національних моделей є те, що вони, на відміну від англомовних чатботів типу ChatGPT, створені на даних національними мовами локальних країн, наприклад, французькою, болгарською тощо.
Автори дослідження проаналізували 18 макрорегіонів у світі, що представляють 85 % світового населення, і виявили ключові переваги створення моделей локальними мовами.
Досвід багатьох країн показує, що великі мовні моделі:
• спрощують роботу з нормативними документами (Албанія, Сербія);
• покращують комунікацію між органами влади та громадянами (Нідерланди);
• оптимізують процеси публічних закупівель і перекладу юридичних матеріалів (Албанія);
• підвищують ефективність ведення сільського господарства через індивідуальне консультування фермерів (Нігерія);
• покращують процеси у медицині: структурують медичні записи, прогнозують ризики захворювань і допомагають лікарям формувати медичні рекомендації (Швеція, Кенія);
• допомагають в обороні: їх використовують для пошуку інформації у відкритих джерелах (OSINT) та дають відповіді на запити військових, адаптовані до специфічних стилів військової комунікації (США, Китай);
• можуть адресно інформувати громадян про державну допомогу (Північна Македонія).
Розробивши національні моделі, країни створюють AI–асистентів та спеціалізовані чатботи для громадян – лікарів, школярів, фермерів, держслужбовців та інших спеціалістів і груп населення.
Ознайомлютеся з дослідженням «Національні великі мовні моделі» за посиланням.
Дослідження проведене українською ШІ–спільнотою на чолі з технологічною компанією OpenBabylon, спільнотою lang–uk та Українським католицьким університетом.
За матеріалами Міністерства цифрової трансформації України.