Під час зустрічі сторони обговорили ключові аспекти соціальної політики у контексті переговорів про вступ України до Європейського Союзу. Особливу увагу приділили реформам у сфері соціального захисту, підтримці вразливих категорій населення, а також розвитку послуг із догляду за дітьми та людьми похилого віку.
«Наша мета — забезпечити сучасну модель догляду в громаді, що базується на індивідуальному підході та професійній підтримці на місцях, замість застарілої інтернатної системи. Для цього ми створюємо умови, аби люди з інвалідністю могли не лише повернутись до повноцінного життя, а й реалізувати свій потенціал, зокрема, і на ринку праці. Шлях України до Європейського Союзу — це не лише адаптація нормативної бази, а глибоке переосмислення ролі соціальної підтримки в житті кожної людини. Соціальна підтримка сьогодні — це плече поруч, це необхідна послуга, яка допомагає впоратись з болем, вийти з кризи й відчути себе частиною суспільства», — зазначила Оксана Жолнович.
Сторони також обговорили інвестиційні пріоритети в межах плану Ukraine Facility. Пан Купман підкреслив важливість спрямування коштів на відновлення та розвиток соціальної інфраструктури — зокрема, шкіл і житла — як базового елементу для реінтеграції внутрішньо переміщених осіб і відновлення безпосередньо у громадах.
У 2024 році Україна виконала індикатори Плану програми фінансової підтримки України з боку Європейського Союзу Ukraine Facility.
Серед ключових досягнень:
♦ Стратегія демографічного розвитку України до 2040 року — системна відповідь на демографічні виклики, з акцентом на ринок праці та покращення якості життя.
♦ Стратегія забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні на 2024–2026 роки — спрямована на розвиток сімейних форм виховання та підтримку родин, аби запобігти потраплянню дітей в інтернатні заклади.
♦ Стратегія реформування психоневрологічних, інтернатних закладів та деінституціалізації догляду за особами з інвалідністю, особами похилого віку до 2034 року — передбачає перехід до моделі підтриманого проживання в громадах, розвиток соціальних послуг і економічну інтеграцію цих груп населення.
Герт Купман наголосив на фундаментальній ролі соціальної політики в ЄС, підкресливши її значення для формування стійкого та інклюзивного суспільства. Він запевнив у послідовній підтримці реформ, які впроваджує Україна у соціальній сфері.
ДОВІДКОВО
DG ENEST (раніше DG NEAR) — це директорат Європейської Комісії, який відповідає за розширення ЄС та співпрацю з країнами Східного сусідства. Основні напрямки роботи: підтримка країн-кандидатів у процесі вступу до ЄС, поглиблення співпраці з країнами Східного сусідства, зокрема в питаннях реформ, розвитку інфраструктури та демократії, моніторинг виконання реформ у рамках угод про асоціацію та інших форматів співпраці з ЄС та сприяння економічному розвитку через інвестиції, торгівлю, інфраструктурні проєкти та економічну інтеграцію в регіоні.
За матеріалами Міністерства соціальної політики України.