700 учнів і учениць ліцею в селі Молодіжне, що на Одещині, зможуть повернутися до очного безпечного навчання. Адже тепер для закладу побудували підземне сховище подвійного призначення в межах програми «Нові бомбосховища для українських шкіл».
Програму ініційовано та профінансовано Європейським Союзом і Литвою, а також співфінансовано урядом Ірландії. На будівництво укриття виділено 2,4 млн євро, з яких приблизно 75 тис. євро спрямували на внутрішнє оснащення.
Сучасне антирадіаційне укриття — це не лише підземна школа, а й культурний центр та молодіжний хаб. Відкриття об'єкта відбулося за участю представників місцевої влади, адміністрації закладу освіти, учнів, учителів, міністра освіти і науки України Оксена Лісового, державного міністра Ірландії з європейських справ і оборони Томаса Бірна, заступника міністра закордонних справ Литви Сігітаса Міткуса, керівника Програм співробітництва у Представництві ЄС в Україні Штефана Шльойнінга та посолки Литви в Україні Інги Станіте-Толочкене.
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий наголосив, що через повномасштабне вторгнення росії майже кожну сьому школу в Україні зруйновано або пошкоджено, а приблизно 430 тис. учнів не мають доступу до очного навчання.
«Безпека дітей і якісна освіта — наші пріоритети. Наразі в Україні будується понад 100 підземних шкіл коштом державного бюджету. І кожен внесок наших партнерів у відновлення інфраструктури та підтримку освіти має величезну цінність для нас. Європейський Союз та уряди Литви й Ірландії — наші партнери, які активно підтримують українську освіту. Ми вдячні їм за постійну допомогу та інвестиції в безпеку наших дітей», — наголосив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.
Після трьох років повномасштабної війни українські учні мають суттєві освітні втрати. За словами вчителів, батьків і самих учнів, одним із головних бар’єрів для ефективного навчання стали постійні повітряні тривоги — такі дані наводить дослідження від SavEd.
Завдяки підземній школі навчання може продовжуватися навіть під час загрози авіаударів. Це забезпечуватиме безперервний освітній процес.
За даними Центрального агентства з управління проєктами Литви (CPVA) — імплементатора цього проєкту, — нове укриття відповідає найсучаснішим стандартам і вимогам до підземних захисних споруд.
Ще одна важлива ініціатива — забезпечення Молодіжного ліцею сонячними панелями — була розпочата після підписання Меморандуму про взаєморозуміння між CPVA та Великодолинською селищною радою. Ця ініціатива є частиною литовської програми, у межах якої встановлюють сонячні енергосистеми у школах, лікарнях та іншій критичній інфраструктурі в Україні.
ДОВІДКОВО
Концепція подвійного використання
За інформацією Центрального агентства управління проєктами Литви, яке імплементувало цей проєкт, нове підземне сховище побудоване відповідно до останніх стандартів і вимог до укриттів. У ньому обладнано 24 кімнати різного призначення. Дизайн сховища забезпечує інфраструктуру, яка буде корисною як у воєнний, так і в мирний час.
Укриття облаштовано так, щоб у ньому можна було реалізувати різноманітні активності: ігри в шахи, баскетбол, настільний теніс. Тут також є футбольні зали, мінікінотеатр, ресурсна кімната, а громада вже почала облаштовувати краєзнавчий музей.
Програма «Нові бомбосховища для українських шкіл» фінансується Європейським Союзом (15 млн євро) та урядом Литви через Фонд розвитку співробітництва та гуманітарної допомоги (500 тис. євро), а також із залученням внеску від уряду Ірландії (3 млн євро).
Наступні укриття будуть збудовані на Миколаївщині, Чернігівщині, Сумщині, у Запорізькій області та Харкові. Кожне укриття вміщуватиме від 500 до 1000 осіб. Ініціатива реалізується за сприяння Офісу партнерств та взаємодії МОН.
За матеріалами Міністерства освіти і науки України.